Wybory 2020. Zaskakująca zgodność w blisko 40 DPS-ach.


3 comments, 3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

W Domach Opieki Społecznej (DPS) przebywają osoby często już niedomagające a nawet nie świadome. Andrzej Duda zdobył tu niemalże 100% głosów.

“Zaufane” osoby w komisji, opiekun zakreśla za podopiecznego

– Niestety, wśród relacji pracowników domów pomocy społecznej, o których mowa, pojawiły się także pojedyncze sygnały budzące szczególny niepokój i troskę o realizację czynnego prawa wyborczego – zauważa.

I podaje przykłady. – Opisywano sytuację, gdy do składu komisji dobierano – zdaniem relacjonujących – jedynie “zaufaną” osobę z personelu, nawet taką, która w danym dniu według grafiku nie powinna pełnić swojego dyżuru (“przenoszono dyżur”, “sami swoi”). Zwykle kluczowe funkcje w komisji pełnić miały też osoby kierujące domem – mówi Maczyński.

Problem dostrzegła Federacja Pracowników Socjalnych

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Polską Federację Związkową Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Jej przewodniczący Paweł Maczyński poinformował nas: – Z dostępnych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej danych faktycznie wynika, iż w części obwodów głosowania zlokalizowanych w tych domach 100 proc. oddanych głosów zostało oddanych tylko na jednego z dwóch kandydatów. Warto jednak zauważyć, że w części z nich, ogólna liczba oddanych głosów była niewielka (kilka głosów), co czyniło prawdopodobnym taki wynik głosowania.

Z naszego rozeznania wynika, że wybory przeprowadzone w domach pomocy społecznej miały charakter wyjątkowo hermetyczny przez stan epidemii, co nie sprzyjało transparentności ich przeprowadzania – ocenia. Dodaje, że możliwość udziału “mężów zaufania” była przez pandemię ograniczona. – Nadto rozmówcy podkreślali, że nawet dla personelu jednego z domów wybory odbyły się w taki sposób, że udowodnienie nieprawidłowości nie jest możliwe – mówi.

W ocenie Federacji wyżej wymienione sygnały wymagają weryfikacji, a także pochylenia się właściwych organów państwowych nad sytuacją głosujących mieszkańców instytucji opiekuńczych. – Nasza organizacja zamierza skierować apel do Rzecznika Praw Obywatelskich, by ten uwzględnił wyżej wymienioną kwestię i dokonał kontroli rozmawiając z pracownikami i mieszkańcami domów pomocy społecznej – podsumowuje.

Łącznie w domach pomocy społecznej w II turze wyborów prezydenckich oddano ponad 27 tys. głosów – blisko 22 tys. na Andrzeja Dudę i nieco ponad 5 tys. na Rafała Trzaskowskiego.

Głosowano w ponad pięciuset placówkach. W blisko czterdziestu internauci zauważyli zaskakującą zgodność – zero głosów oddanych na Rafała Trzaskowskiego i sto procent oddanych na Andrzeja Dudę. To dane ze strony Państwowej Komisji Wyborczej, które zaczęły krążyć po mediach społecznościowych.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 comments, 3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
#wyPAD
#wyPAD
27 dni temu

Wałek. PIS , kołtuństwo.

Paweł
Paweł
25 dni temu

Podopieczni DPS mieli głosować na Trzaskowskiego, który chce wprowadzenia eutanazji???