Wzrost gospodarki Chin w 3Q2020, covid niestraszny?


Chińska gospodarka wzrosła o 4.9% rok do roku w trzecim kwartale 2020 r. Wszystko dzięki lepszym wynikom wrześniowym produkcji przemysłowej (6,9% r/r)) i sprzedaży detalicznej (3,3% r/r).

Mimo, że odnotowany wzrost PKB nie spełnił oczekiwań (wg. Reutersa miało to być 5,2% r/r), to jednak jest on znacznie wyższy od 3,2% r/r w poprzednim kwartale i prezentuje mocny zwrot w porównaniu do historycznego spadku PKB na początku tego roku.

Odbudowa drugiej gospodarki świata, która była głównie napędzana przez państwowy boom przemysłowy, teraz wykazuje sygnały pobudzonej konsumpcji w czasie gdy światowy wzrost pozostaje pod wielką presją. Produkcja przemysłowa w Chinach (6,9%), osiągnęła w tym roku rekordowy poziom i ten sam co w Grudniu 2019 r. przez wybuchem pandemii.

Branża handlowa, która do tej pory stanowiła najsłabsze ogniwo odbudowy gospodarki, również zaliczyła najlepszy wynik w tym roku, osiągając we wrześniu wzrost o 3,3 %. W Sierpniu, sektor handlowy wreszcie wzrósł o 0,5%, po siedmiu miesiącach z rzędu straty.

Chiny w wyraźny sposób korzystają z modelu powstrzymywania epidemii, gdzie przez ostatnie miesiące liczba nowych zakażeń COVID-19 pozostaje na niskim poziomie, podczas gdy duże gospodarki wciąż walczą z nowymi falami zakażeń.

Produkcja przemysłowa w tej chwili rosnąca szybciej jak przez większość 2019 r., pozwala sądzić, że ogólna krajowa stopa wzrostu będzie się zbliżać do 6%, stopy którą Chiny osiągnęły w trzecim kwartale ubiegłego roku przed pandemią. To wskazuje, że Chiny będą jedyną poważną światową gospodarką, która odnotuje wzrost gospodarczy w tym roku.

W przypadku światowej gospodarki, Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się negatywnego wzrostu globalnej gospodarki i najgorszego od lat 30′ XX w. Wielkiej Depresji. Ekonomiści ostrzegają, że Europa może zmierzyć się z drugą falą recesji, podczas gdy liczba zakażonych wirusem wciąż rośnie.

Yi Gang, dyrektor chińskiego banku centralnego powiedział podczas weekendu, że całoroczny wynik wzrostu PKB ma bardzo dużą szansę osiągnąć 2%. Mimo, że taki wynik nie wpisuje się w prognozy wielu analityków, którzy tak jak Louis Kuijs, główny ekonomista ds. Azji w Oxford Economics przewidywali, że wzrost osiągnie 2,3 %, to jednak prognozy co do odbicia chińskiej gospodarki w przyszłym roku, pozostają takie same i są na poziomie 7,6%.

Exit mobile version