Zaginęli Polscy Studenci na Białorusi. Poseł Szczerba wiedział o tych studentach.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Zaginieni to Kacper Sienicki i Witek Dobrowolski, absolwenci Studiów Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. Obaj zainteresowani polityką wschodnią, pojechali do Mińska w związku z wyborami prezydenckimi. Zniknęli. MSZ informuje, że oprócz studentów zatrzymano jeszcze jednego Polaka.

Kacper SienickiStudent który zaginą

Co wiemy dzisiaj? Co wynika z tych informacji, które do pani docierają, czy udało się odnaleźć Kacpra, wiadomo, gdzie jest?

 – Nie. Na tę chwilę jeszcze niestety nie. Ale i tak już odczułam delikatną ulgę, bo dosłownie pół godziny temu odebrałam telefon z konsulatu, że udało się namierzyć Kacpra, że został aresztowany. Bo do tej pory byłam w totalnej niepewności, wiedziałam, że mają potwierdzenie, że aresztowany został kolega syna, ale nie było żadnej informacji potwierdzającej, że Kacper też został rzeczywiście aresztowany. Była to straszna niewiadoma. Teraz dowiedziałam się, że jakieś problemy z nazwiskiem spowodowały, że jakoś inaczej został zapisany i dlatego nie udawało się do tej pory potwierdzić, że to był on. Ale teraz już wiem, że został aresztowany 10 sierpnia, choć nadal nie wiadomo, gdzie on jest.

 Nieznane jest wciąż miejsce, gdzie jest przetrzymywany?

 – Nie.

 A czy wiadomo, w jakim jest stanie, w jakiej jest formie? Czy jakiekolwiek tego rodzaju informacje dotarły do pani?

 – Nie, absolutnie nie.

Z tego co wiadomo redakcji Poseł Michał Szczerba ( KO ) , potwierdza że wiedział o obecności studentów na terenie Białorusi. Którzy w ramach studiów , wybrali się na Białoruś w celu obserwacji wyborów Prezydenckich.

Poseł Michał Szczerba

Mińskie więzienia nie są już w stanie przyjmować uczestników protestów. Od maja zatrzymano w sumie kilka tysięcy osób. Możliwe, że polscy studenci trafili do aresztu poza stolicą Białorusi .Wczoraj wieczorem, gdy wróciłem już do Polski, skontaktowały się ze mną rodziny zaginionych studentów, wiedząc, że byłem na Białorusi. Uruchomiłem natychmiast wszystkie kontakty dyplomatyczne.

Nie żyje kierowca autobusu

– Wśród zatrzymanych są młode osoby z różnych grup społecznych. Według moich nieoficjalnych informacji to dzieci robotników, ale też dzieci generałów. Młode pokolenie często odcina się od życia rodziców.

Oficjalne komunikaty mówią o ok. 200 osobach hospitalizowanych. Ale widzieliśmy, że do ludzi na ulicach strzelano z broni gładkolufowej z bliskiej odległości, a granaty hukowe były rzucane bezpośrednio w protestujących – mówi Szczerba.

Tak miał też zginąć kierowca autobusu, pierwsza i na razie jedyna oficjalna ofiara protestów. – Świadkowie twierdzą, że próbował podnieść granat skierowany w protestujących i go odrzucić. Białoruskie MSW próbowało to przedstawić inaczej, mówiąc, że ten mężczyzna miał w ręku niezidentyfikowany materiał wybuchowy – tłumaczy poseł.

Białoruś. Protesty po wyborach prezydenckich

Środa to czwarty dzień protestów na Białorusi. Powodem są wybory prezydenckie, które, według informacji CKW Białorusi, po raz kolejny wygrał Aleksandr Łukaszenko. Zażalenie na wynik wyborczy w poniedziałek złożyła jego kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska.

Redakcja Pisała o wydarzeniach na Białorusi.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments