Zasiłek opiekuńczy na czas koronawirusa się skończył. Rodzice radźcie sobie sami.


Subksrybuj nas na Google News

Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym na dzieci do lat ośmiu oraz niepełnosprawnych? Rozporządzenie przedłużające pobieranie dodatkowego świadczenia wygasło 26 lipca, a nowego najprawdopodobniej na razie nie będzie. ZUS radzi wystąpić o dalszy zasiłek z “tradycyjnej” puli 60 dni. Jednak nie wszyscy będą mogli z tej opcji skorzystać.

Przypadków zachorowań wciąż przybywa, wiele przedszkoli jest zamkniętych, rodzice obawiają się posyłania dzieci do placówek”

Według czytelniczki w ubiegły piątek rodzice byli do późnych godzin popołudniowych trzymani w niepewności w kwestii decyzji rządu dotyczącej przedłużenia świadczenia. A koniec końców zostawieni sami sobie.”Dlaczego pozbawiono nas wyboru, czy chcemy posyłać dzieci do przedszkola w czasie pandemii?” i dodaje, że rodzice w placówkach są przymuszani, by podpisywać oświadczenia, że zostawiają w nich dzieci na własną odpowiedzialność. “Rząd umywa od tego ręce” – podsumowuje czytelniczka.

Prezes ZUS: “Wyczerpał się”.

Faktycznie 26 lipca skończył się okres, w którym można było pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8 oraz na dziecko niepełnosprawne, w związku z sytuacją COVID-19. Świadczenie było przyznawane w przypadkach:

– zamknięcia z powodu wirusa żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania pandemii, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem;
– braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu sytuacji związanej z COVID-19.

Obraz Poglądowy.

Resort nie pokazał jednak konkretnych danych, dotyczących “istotnego zmniejszenia się” liczby korzystających ze świadczenia.

Rodzice dzieci do lat 8 mogą nadal korzystać ze świadczenia, ale już na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Każdemu ubezpieczonemu w ZUS przysługuje bowiem w ciągu roku 60 dni opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy nastąpiło:

• nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły;
• jest konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej;
• choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą) lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem;
• współmałżonek lub inna osoba z rodziny, która opiekowała się dzieckiem, jest w szpitalu.

Zasiłek nie dla każdego

Jest jednak pewien haczyk. Za “nieprzewidziane zamknięcie placówki” uznaje się sytuację, w której rodzic lub opiekun został zawiadomiony o takiej decyzji na mniej niż 7 dni przed jej zamknięciem.

– Oznacza to, że z zasiłku na zasadach ogólnych nie mogą skorzystać rodzice tych dzieci, których przedszkola czy żłobki planowo mają przerwę wakacyjną i placówki te systematycznie nie świadczą w tym okresie opieki nad dziećmi


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments