fbpx

Ziobro chce podwyżki cen papierosów elektronicznych. Palacze sfinansują kolejne premie polityków?


4 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Dla milionów Polaków podatek cukrowy zaczyna stawać się zmorą ze względu na wyższe ceny napojów słodzonych. Jeszcze gorzej nową daninę dla skarbu państwa odczuwają przedsiębiorcy. Mimo wszystko Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje projekt zmiany sposobu wyliczania akcyzy na niektóre produkty tytoniowe.

Wyroby tytoniowe

Dotychczas na polskim rynku wyrobów tytoniowych można było znaleźć głównie klasyczną ofertę. Mowa przede wszystkim o papierosach, cygarach i cygaretkach oraz tytoniu do palenia. Te produkty są dostarczane przez giganty światowego rynku tytoniowego, m.in. British American Tabacco czy Phillip Morris. Idąc z duchem czasu, firmy te nastawiły się na produkcję papierosów elektronicznych. Dlatego od kilku lat można kupić w większości sklepów i kiosków tzw. podgrzewacze tytoniu z wymiennymi wkładami lub zamiennikami klasycznych papierosów. Oba te produkty miały być mniej szkodliwe dla palacza. Niewątpliwie stały się hitem sprzedażowym.

Haracz podatkowy na tradycyjnych papierosach

Nowoczesne produkty, które wpływają na rynek nie zawsze są wnikliwie analizowane przez resort finansów. Przez brak działań skarb państwa traci nawet kilkanaście miliardów złotych rocznie. Okazuje się, że w przypadku klasycznych papierosów akcyza stanowi niemal połowę ceny produktu. Inaczej jest w przypadku e-papierosów, ponieważ wkłady, naboje i fiolki z płynem są objęte akcyzą, jednak urządzenia już nie.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce nowych podatków

Jak podaje portal money.pl w proces zmiany akcyzy włączone są dwa ministerstwa: sprawiedliwości i finansów. Co ciekawe w normalnym trybie kwestie podatku akcyzowego są domeną resortu finansów. W piśmie wysłanym przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego czytamy: “W autopoprawce proponuje się doprecyzowanie przepisów w zakresie ustalania stawek na wyroby nowatorskie w całości realizując cel projektu ustawy, jakim jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą”. Przekaz jest jasny: wyższa akcyza – wyższe wpływy do budżetu państwa.

Zmiany w akcyzie, będzie bardzo drogo

Dokument z 23 grudnia wnosi autopoprawkę do aktualnej ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany mają dotyczyć sprzedaży suszu tytoniowego, paliw i alkoholu. Dodatkowo zostaną wprowadzone nowe obowiązki dla sprowadzających pojazdy ciężarowe. Dotychczas cześć kupujących rejestrowała pojazdy jako samochody ciężarowe i specjalne, dzięki czemu mogli uniknąć akcyzy. Dzięki zmianom wprowadzona zostanie automatyzacja obsługi deklaracji podatkowych, co pozwoli na bardziej dokładne weryfikowanie podatników. Obecnie system obliczania stawki akcyzowej wylicza się z dwóch czynników. Wlicza się do tego 155,79 zł za każdy kilogram wyrobu tytoniowego oraz 32,05% średniej sprzedaży tytoniu do palnie w Polsce. W 2021 roku ma to być około 160 zł. W sumie daje to ponad 315 zł podatku. Ponadto akcyza od płynów do e-papierosów wynosi 55 groszy za każdy mililitr. Według wyliczeń akcyza w nowej odsłonie miałaby wynosić 293,30 zł za każde 1000 sztuk sprzedanych wyrobów nowatorskich.

Źródło Money , Ministerstwo Finansów


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

4 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
2
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ