fbpx

Zmian w emeryturach ciąg dalszy. Co teraz czeka Polaków?


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Obecnie trwają konsultacje na temat możliwych zmian w sprawie przyznawania i wypłacania emerytur. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma zamiar przedstawić projekt, który z pewnością unowocześni obecne regulacje i zlikwiduje problemy wypłacania.

Mniej papierkowej roboty

Emeryci nie będą już informowani listownie o tym ile pieniędzy wpłynęło na ich konto. Od teraz pocztą przychodzić będą jedynie ważne indywidualne sprawy. O przyznawanych emeryturach, seniorzy będą mogli się dowiedzieć online bądź bezpośrednio prosząc ZUS o wysyłanie takich listów. Nie będzie to już priorytetowa informacja. Zwłaszcza że na stronie można się dowiedzieć o przyznawanych “trzynastkach” czy posiadanych oszczędnościach emerytalnych. Z jednej strony dokumenty online na pewno będą wygodniejszą opcją zwłaszcza w obecnych czasach. Jednak dla wielu osób nieobeznanych z technologią może to również przynieść problemy.

Konta Bankowe

Do 1 stycznia 2022 roku każdy będzie musiał posiadać konto bankowe, gdyż od tej daty będzie to jedyna możliwość wypłacania emerytur i rent. Każdy nowo przechodzący na emeryturę będzie musiał posiadać, chociażby wcześniej konto bankowe. Natomiast obecni seniorzy będą musieli założyć sobie rachunki bankowe jeżeli takich nie posiadają. W innym wypadku ich pieniądze będą tkwić na koncie ZUS’u jako oszczędności emerytalne. W wyjątkowych sytuacjach, jak w każdym przypadku, będzie można odstąpić od tej ustawy. Jednak unowocześnienie systemu wypłat emerytur na pewno usprawni system i ułatwi życie jak i możliwe płatności.

Czerwcowe emerytury

Zlikwidowane zostanie tzn. przechodzenie na emeryturę w czerwcu. Emeryci w sytuacji kiedy przechodzili na wiek emerytalny w czerwcu dostawali na przyszłość mniejsze wynagrodzenie. Wszystko przez waloryzacje składek i kapitału, które miejsce mają w czerwcu. Rok temu udało się to ominąć poprzez wprowadzanie ustawy covidowej. Będzie to na pewno duży plus, gdyż różnica naliczeń rocznych od kwartalnych umiała wynosić nawet 300 zł. Patrząc na czerwiec 2019 roku wniosek emerytalny w czerwcu złożyło 10 tysięcy osób. Dlatego powinno się obecną ustawę jak najszybciej znieść aby nikt więcej nie został przypadkiem oszukany na to co mu się należy.

Czytaj dalej i komentuj


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ