fbpx

“Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka”.Petycja coraz bliżej papieża Franciszka


525
Subksrybuj nas na Google News
P

etycja w sprawie o. Tadeusza Rydzyka coraz bliżej papieża – informuje Onet. Apel z ponad  138 tys. podpisów został złożony na ręce kanadyjskiego arcybiskupa Richarda Smitha. W petycji zawarto prośbę o “ukrócenie politycznej działalności polskiego redemptorysty”.

Po zebraniu oczekiwanych 100 tys. sygnatur petycja trafiła do Thomasa Lukaszuka, byłego kanadyjskiego polityka polskiego pochodzenia, który w Polsce zasłynął z krytyki toruńskiego redemptorysty. Autorzy apelu Adam N. i Witek M. podejrzewali, że mogą mieć problemy w Polsce z powodu swojej inicjatywy, więc poprosili o pomoc mieszkańca Kanady. Wkrótce potem wpłynął na nich donos do prokuratury.

Nasz kanadyjski ambasador jest gwarantem doręczenia petycji niezależnie od wydarzeń w Polsce – tłumaczyli Onetowi.

Mieli absolutną rację.Thomas Lukaszuk nie boi się nacisków ze strony polskich służb i nie miesza w polską politykę, co czyni go wiarygodnym partnerem do rozmów w tej kwestii. Petycję chciał dostarczyć duchownym, ponieważ uważa, że ojciec Rydzyk rozsiewa nienawiść. Kilka dni temu doręczył ją ważnemu dostojnikowi kościelnemu w Kanadzie.

– Apel z podpisami został złożony na ręce arcybiskupa Richarda Smitha w języku polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim – mówi Onetowi Lukaszuk. – Otrzymał też elektroniczną kopię petycji, podpisaną przez ponad 138 tys. osób. Petycja już na pewno bezpośrednio lub pośrednio dotrze do papieża. Być może będą też podejmowane kroki, żeby przekazać ją nuncjuszowi Watykanu w Kanadzie. Nie wiem jednak, czy będą potrzebne. Arcybiskup zobowiązał się rozpatrzyć tę sprawę.

 Adam N. i Witek M. zaczęli zbierać podpisy w 2017 r.na początku założyli, że zgromadzą ich 100 tys., a potem trafią one do papieża.

Treść petycji zaczyna się następująco:

 “Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce”.

Gdy podpisów  było około 80 tys., Witek i Adam postanowili, że będą szukali emisariusza. Sami z obawy przed represjami i hejtem woleli zostać anonimowi, musieli więc znaleźć ,,ambasadora”, który  w ich imieniu osobiście przekaże petycję papieżowi Franciszkowi. Najlepiej kogoś  spoza polskiej polityki. 

We wrześniu 2018 r. przeczytali opublikowany w Onecie wywiad z Thomasem Lukaszukiem – I to było to !

Thomas Lukaszuk ma polskie korzenie. Pochodzi z Gdyni i po emigracji w latach 80. stał się znaczącym kanadyjskim politykiem. Był m.in. wicepremierem kanadyjskiej prowincji Alberta. . Nadal śledzi tematy związane z Polską i był zbulwersowany , gdy dowiedział się, że Tadeusz Rydzyk ma odwiedzić Kanadę. Nazwał go kontrowersyjnym księdzem, który jest znany jako homofob i antysemita.

– To, co się dzieje w Europie, zwłaszcza w Polsce, zaczyna się już dziać również w Kanadzie – ubolewał Lukaszuk w rozmowie z Onetem. – Coraz częściej do głosu dochodzą trendy nacjonalistyczne i antyemigracyjne. A to nigdy nie wychodzi krajom na dobre. Powoduje jedynie narastanie różnic pomiędzy poszczególnymi grupami. Najczęściej kryją się za tym polityka i ideologie.

Rydzyk -,,persona non grata”

Kanadyjscy duchowni sprawdzają, czy i ewentualnie ile mowy nienawiści było w wypowiedziach ojca Rydzyka w ostatnich latach. Sprawa jest poważna, wylądowała już na biurku tamtejszego kardynała i może zakończyć wyjazdy toruńskiego zakonnika do Kanady, gdzie zbierał niemałe datki na swoje inicjatywy.Ostatnie ruchy w Kanadzie dotyczące najbardziej znanego polskiego zakonnika nie są jednak bezpośrednio związane z Lukaszukiem, tylko z żydowską organizacją B’nai Brith, która na całym świecie stara się walczyć nie tylko z religijną nietolerancją, ale też z nienawiścią nakierowaną na określone grupy. 

Tadeusz Rydzyk już wielokrotnie był posądzany o związki z antysemityzmem, szerokim echem odbijały sie też jego wypowiedzi o charakterze politycznym oraz na temat środowisk LGBTQ. Atakował je zwłaszcza  za organizowanie marszów wolności i twierdził, że “genderowe zło” nadciąga z Zachodu. Wskazywał wręcz “lewactwo” oraz LGBTQ jako głównych wrogów przed wyborami samorządowymi. 

 Pod jego egidą  Szczepan Wójcik  wyprodukował homofobiczne filmy “Zmierzch: Ofensywa ideologii gender” emitowany w TV Trwam wiele, razy tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

A przed wyborami do Sejmu telewizja o. Rydzyka emitowała film “Gender – tęczowa rewolucja”. Oba filmy  mobilizowały konserwatywny elektorat do głosowania na PiS.

Abraham Silverman z B’nai Brith zwrócił uwagę na te aspekty kilka dni temu, podczas spotkania z Richardem Smithem, arcybiskupem Edmonton.- Abraham Silverman przedstawił swoje zastrzeżenia do przemówień ojca Rydzyka na terenie Kanady. Obie strony zgodziły się, że były co najmniej  niestosowne. Miały ksenofobiczny charakter i nie odzwierciedlały wartości wyznawanych ani przez Kościół Katolicki, ani przez żydowską organizację, ani przez kanadyjskie społeczeństwo.Sprawa Rydzyka trafiła też biura kanadyjskiego kardynała Thomasa Collinsa. Ten obiecał, że porozmawia o niej z polskimi księżmi.Skończy się tym, że ojciec Rydzyk już nie będzie zapraszany do polskich parafii w Kanadzie.

Apel początkowo miał zyskać poparcie 100 tys. Polaków. Po osiągnięciu tej liczby jego inicjatorzy nie wykluczają jednak, że może mieć nawet 200 tys. podpisów. Zbiórka wciąż trwa. Petycję można znaleźć pod tym linkiem.

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Papiez_Franciszek_Apel_o_ukrocenie_politycznej_dzialalnosci_Tadeusza_Rydzyka_1/?frKdAob&fbogname=Dariusz%20W.&fbclid=IwAR3jvWl3gfvNa7QW_xddFi0T2Rwio7lxqPqFJZgMIOUzlfDBF0_e0l2HDjU

Petycja szybko zdobyła wielotysięczne  poparcie , ale też wywołała oburzenie w środowiskach związanych z Radiem Maryja.

Była spikerka tej radiostacji, ówczesna toruńska posłanka PiS Anna Sobecka założyła  swoją antypetycję, w której zbierała podpisy w obronie Tadeusza Rydzyka.

Można tam znaleźć  stwierdzenia, że Radio Maryja wiernie służy Bogu i jako jedyna rozgłośnia “rzetelnie informuje oraz broni wartości chrześcijańskich”. List parlamentarzystki już na początku poparła m.in. ówczesna premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, kilkudziesięciu parlamentarzystów i kilku ministrów, np. Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak. Dziś jest tam około 22,5 tys. podpisów.

Tymczasem Prezes PiSze …

Z okazjii 28. rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu odbywały się huczne uroczystości.W związku z przebytą operacją  nie mógł  w nich uczestniczyć osobiście prezes PiS Jarosław Kaczyński, napisał więc list do twórcy medium, redemptorysty Tadeusza Rydzyka.

“Bez jego śmiałej wyobraźni, klarownej myśli, hartu ducha i nieugiętej woli, ten wznoszący się ku niebu, jak gotyckie katedry, gmach nie zostałby wzniesiony”

– pisze Kaczyński “Dziękujemy Bogu za wielki dar, jakim jest Radio Maryja i przedsięwzięcia podejmowane pod auspicjami ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka” –  napisał  Jarosław Kaczyński.

Powtórze  za jednym z komentujących ten ,,dar” internautów :

Rydzyk- ,,dar od Boga”?- Widać  szarańcza się skończyła !


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

525

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
2
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments