Trwająca w Polsce dyskusja dot. decyzji o powiązania funduszy europejskich z tematem praworządności jest pełna mieszanych opinii i budzi kontrowersje. W ciągu ostatnich tygodni znów w przestrzeni medialnej pojawiał się pomysł zorganizowania (wzorem Wielkiej Brytanii) referendum dot. pozostania w Unii Europejskiej.
Politycy opozycji stosunek rządu do planów Komisji Europejskiej nazwali “pełzającym PolExitem“
Polak-Europejczyk
Co gdyby takie referendum naprawdę się odbyło? Na takie pytanie postanowili odpowiedzieć dziennikarze i sondażownie.
Z opublikowanego w poniedziałek przez “Rzeczpospolitą” sondażu IBRIS wynika, że ponad 80% Polek i Polaków zagłosowałoby za pozostaniem w Unii Europejskiej:
81,1% za pozostaniem
11% za wyjściem
7,9% “nie wiem/trudno powiedzieć”
Rzeczposplita zadała również pytanie: “czy Trybunał Sprawiedliwości UE jest właściwym organem do oceny praworządności w krajach członkowskich“
Z tym stwierdzeniem zgadza się 51,1% Polek i Polaków. Z podziałem na sympatie polityczne wygląda, to tak:
KO – 87 proc.
Lewica – 84 proc.
Koalicja Polska – 35 proc.
Konfederacja – 25 proc.
PiS – 23 proc.
Komisja Europejska odpowiada
Dzisiaj szefowa Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen poinformowała, że jeżeli Polska ma wątpliwości dot. jej decyzji, to niech odda sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Von der Leyen przypomniało również rządom Polski i Węgier, że ich postępowanie doprowadza do wstrzymania procesu przekazanie pieniędzy milionom obywateli wszystkich unijnych państw.
My przypominamy, że rząd Morawieckiego oraz rząd Orbana wstępnie zawetowały budżet Unii na lata 2021-2027 oraz Fundusz Odbudowy UE na walkę z koronakryzysem.
“Miękiszon” Ziobry
Na dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro wspomniał, że w negocjacjach nie można być “miękiszonem” oraz, że rząd Polski to “patrioci Unii”…
“Miękiszon” stał się głównym tematem memów w mediach społecznościowych: