Zmiany w administracji rządowej i kuriozalne przepisy prawa spędzają sen z powiek osobom niepełnosprawnym, oraz rodzicom dzieci z niepełnosprawnością. Czas pandemii okazał się przynieść im nowe trudności. Okazuje się, że wiele przekazów z 1% nie dociera na ich konta. Skandaliczną informacją podzielił się na facebooku Krzysztof Brejza. Z danych ujawnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że 400 tysięcy wniosków o przekazanie 1% dla organizacji pożytku publicznego zostało niewłaściwie zweryfikowanych przez skarbówkę. Skutek? Pieniądze od darczyńców nie dotarły do potrzebujących dzieci.
Krzysztof Brejza zainterweniował w tej sprawie na prośbę rodziców zaniepokojonych brakiem wpływów środków z OPP na rzecz ratowania życia i zdrowia ich pociech. Okazało się, ze fundacje dostają błędne rozliczenia, a potem korekty. Głośnym echem odbiła się sprawa Pana Andrzeja i jego czteroletniego syna. Na skutek administracyjnych pomyłek maluch nie mógł otrzymać zapomogi na kosztowną rehabilitację. Winne okazały się przepisy, które nie pozwoliły na przesłanie 1 proc. podatku na rehabilitację chłopca w przypadku odroczenia podatku przez firmę. Warto podkreślić, że w dobie pandemii nie była to sytuacja jednostkowa. Chodzi tu o odroczenia nie tylko płatności podatków dla firm jednoosobowych, ale także osób prywatnych. Ich darowizny również “rozpływają się w powietrzu”. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy darczyńca przekazuje pieniądze na dowolny cel, wystawia zalecenie w zeznaniu rocznym PIT o przekazaniu pieniędzy, a pieniądze….stają się “zapchajdziurą” budżetową.
Skarbówka “fałszuje” i decyduje o nie swoich pieniądzach?
Na pismo pana Krzysztofa Brejza odpowiedziała listownie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie finansów Anna Chałupa. Okazało się, że w skali całej Polski zablokowano i nie przyznano środków 398 225 razy. Wnioski o przekazanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego nie dotarły do niepełnosprawnych dzieci, których koszty leczenia znacznie przekraczających możliwości rodziców. Według Ministerstwa Finansów, proces przekazywanych kwot na rachunki bankowe organizacji pożytku publicznego został zrealizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z zachowaniem należytej staranności. Podsekretarz Anna Chałupa tłumaczy, że konieczna jest zapłata pełnej wysokości podatku oraz złożenie deklaracji o wpłacie 1% na czas. Pandemia nie jest “błogosławionym czasem” dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Rząd natomiast zdaje się wykorzystywać zaistniałą sytuację do podreperowania własnych finansów. Bo jak inaczej wytłumaczyć ten administracyjny absurd…
Lista organizacji, którym możesz przekazać 1% podatku i jak to zrobić
- Czy Hołownia wart był KOalicjantów…
- Zmarnowany talent…
- Kamera i taniec: nowe spojrzenie na ruch i jego emocjonalny przekaz w materiałach filmowych
- Linie do produkcji pelletu – co warto wiedzieć przy projektowaniu i budowie?
- Ubezpieczenie grupowe i ubezpieczenie szkolne NNW – na co zwrócić uwagę