Media od kilku dni huczą w sprawie ustawy “Lex TVN”. Dziennikarz Paweł Wroński był gościem programu “Newsroom” na wp.pl. Według niego “Lex TVN” może być próba zainteresowania USA Polską.
– W zasadzie wszyscy się zastanawiają, o co chodzi. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi albo o pieniądze albo jakieś naciski.
Wiemy, że do 26 września jest udzielona koncesja TVN24 i to wszystko odbywa się w kontekście starań o koncesję TVN24. Reakcja polityków PiS, którzy zdają się wyglądać na takich, którzy idą na wojnę z TVN i bardzo tej wojną chcą, są z tej wojny zadowoleni pokazuje, jaki jest kierunek myślenia w partii rządzącej – komentował w programie “Newsroom” WP Paweł Wroński z Gazety Wyborczej.
Jak stwierdził, PiS może mieć w tym różnoraki cel: jest to albo chęć “wykończenia” stacji TVN albo “próba zwrócenia uwagi USA”.
– Jest to zabawa bardzo dziecinna – stwierdził w przypadku drugiej możliwej opcji. – TVN jest stacją mającą to do siebie, że można ją lubić lub nie lubić, ale nie podlega wpływom rządu – dodał. – Dosyć nieudolna jest to próba zwrócenia uwagi Amerykanów na Warszawę – kontynuował z kolei Marcin Makowski z WP, pytany o to czy sprawa “Lex TVN” to tzw. bomba atomowa w mediach. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości uważa się – słusznie czy niesłusznie (…) – niedoceniony przez Amerykę, wręcz zbagatelizowany przez nową administrację.
To ma być rodzaj miękkiego kontrataku (…). Jest to brudna bomba, bo nie uprawia się dyplomacji na takim poziomie i z partnerem, który ma wielokrotnie większy potencjał dyplomatyczny, militarny i ekonomiczny. I za pomocą takich czytelnych i naprawdę nieskutecznych i niemożliwych do wyegzekwowania sygnałów, bo Porozumienie Jarosława Gowina już wprost powiedziało, że nie będzie głosować za tą nowelizacją ustawy, która przyczynia się do wygaszania pluralizmu w Polsce – stwierdził Wroński.
Andrzej Duda “łaził” za Bidenem
Nieudolne próby kontaktu z amerykańskim prezydentem
TVN straci koncesję?
Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji: zdaniem ekspertów nowe prawo spowoduje, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie – chyba że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.
Projekt Suskiego dotyczy przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału i wprowadza zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.
TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji.