fbpx

PILNE: UE wstrzyma fundusze dla Polski w związku z kopalnią węgla w Turowie


Subksrybuj nas na Google News

Komisja Europejska poinformowała w środę, że wstrzyma wypłatę milionów euro z funduszy przeznaczonych dla Polski po tym, jak jej przywódcy odmówili zapłacenia kar sądowych za kopalnię węgla kamiennego Turów w pobliżu granicy z Czechami.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nakazał Polsce zamknięcie kopalni, a czeski rząd twierdził, że odprowadza ona wody gruntowe z czeskich wsi i powoduje zanieczyszczenie środowiska.

Polska odmówiła zamknięcia kopalni, twierdząc, że napędza ona gospodarkę i pomaga krajowi zaspokoić jego potrzeby energetyczne. Warszawa twierdzi, że UE nie ma prawnych uprawnień do nakazania zamknięcia kopalni.

ETS nałożył na Polskę karę w wysokości 500 000 euro (567 000 dolarów) za każdy dzień funkcjonowania kopalni.

Pomimo trwających rozmów między Warszawą a Pragą w celu rozwiązania sporu o kopalnię, rządy Polski i Czech nie osiągnęły do tej pory porozumienia.

Ile Polska otrzymuje z UE?
Rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari powiedział w środę, że Bruksela stosuje “procedurę kompensacyjną” w odniesieniu do płatności UE na rzecz Warszawy po tym, jak we wtorek upłynął termin płatności.

Pierwsza płatność Warszawy wynosi 15 mln euro (17 mln dolarów), do tego dochodzi 30 tys. euro odsetek.

“Komisja musi teraz określić odpowiednią płatność, na podstawie której będzie można wypłacić rekompensatę” – powiedziała Ujvari. Polski rząd będzie miał co najmniej 10 dni roboczych na odpowiedź.

“Po tym Komisja odliczy daną kwotę od wskazanej płatności” – powiedziała Ujvari.

Według danych UE z 2018 roku, Polska płaci UE 3,98 mld euro rocznie i rocznie otrzymuje 16,35 mld euro od bloku.

Posunięcie Komisji Europejskiej jest najnowszą eskalacją w trwającej waśni między Brukselą a Warszawą.

Od października Polsce grożą dodatkowe grzywny w wysokości 1 mln euro dziennie, po tym jak Warszawa odmówiła zastosowania się do orzeczeń UE dotyczących polskiego systemu sądownictwa.

ETS nakazał Polsce zawieszenie działalności izby dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego, co zdaniem ETS narusza unijne standardy sądownictwa.

UE odmawia również przyznania Polsce funduszy na walkę z pandemią z powodu nieprzestrzegania przez Warszawę nakazów ETS.

ZOBACZ TAKŻE:


Like it? Share with your friends!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments