Kwestie związane z ogrzewaniem i płatnościami za nie, szczególnie dzisiaj, stają się tematem nr 1 dla wielu polskich rodzin. Szukanie oszczędności w tym obszarze jest dla nich sprawą priorytetową. Odpowiedzią może być inteligentne sterowanie ogrzewaniem w ramach technologii Smart Home. Nowoczesne systemy grzewcze i ich odpowiednia automatyzacja pozwalają nie tylko zwiększyć komfort cieplny w budynku, ale również obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jest to możliwe poprzez inteligentne sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu, a także analizowanie temperatury na zewnątrz i dostosowywanie poziomu ogrzewania do indywidualnych potrzeb domowników.
Tradycyjne vs inteligentne kontrolowanie temperatury
Szacuje się, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu zaledwie o 1 stopień, pozwala zaoszczędzić już kilka procent na kosztach ogrzewania. Choć wiele gospodarstw domowych posiada termostaty, to nadal wielu ich użytkowników nie korzysta z ich pełnych możliwości. Przy takim klasycznym rozwiązaniu konieczne jest, niestety, stałe kontrolowanie temperatury i ręczne regulowanie głowicy termostatów, zgodnie z warunkami i potrzebami konkretnych pomieszczeń. Ręczne kręcenie termostatami wymaga jednak dobrej organizacji i pamiętania o ich ustawianiu. O wiele bardziej komfortowym i wydajniejszym rozwiązaniem jest inteligentne sterowanie ogrzewaniem.
Inteligentne ogrzewanie pozwala zaoszczędzić nawet 37% energii, co realnie przekłada się na niższe rachunki.
Inteligentne sterowanie temperaturą
Inteligentne ogrzewanie to przede wszystkim możliwość stałej i precyzyjnej kontroli temperatury oraz nasłonecznienia w pomieszczeniu, a tym samym regulowania temperatury grzejników czy też systemu ogrzewania podłogowego. Oczywiście, pomimo zastosowania takiego systemu nadal istnieje możliwość ręcznej regulacji temperatury.
Inteligentne ogrzewanie domu https://fhome.pl/funkcjonalnosci/sterowanie-ogrzewaniem/ daje możliwość tworzenie harmonogramu ogrzewania, dopasowanego do indywidualnych potrzeb oraz trybu życia domowników. Można m.in. zaprogramować system zgodnie ze swoim kalendarzem oraz planami (np. automatyczne włączenie ogrzewania przed powrotem mieszkańców do domu).
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu pozwala oszczędzać bez konieczności pamiętania o ręcznej regulacji termostatów w każdym z pomieszczeń.
Tryby pracy i syndrom otwartego okna
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu oferuje wiele praktycznych funkcji, w tym m.in. wykrywanie otwartego okno w pokoju. System w takiej sytuacji natychmiast wyłącza ogrzewanie, ograniczając w ten sposób koszty. Po zamknięciu okna ogrzewanie zostaje włączone ponownie.
Smart dom ogrzewanie pozwala na precyzyjne dopasowywanie temperatury do własnych potrzeb. W większości wypadków w systemie dostępne są różne tryby pracy, w tym m.in. tryb komfortowy, tryb nocny czy tryb ekonomiczny. Inteligentne sterowanie daje również możliwość błyskawicznego podnoszenia temperatury w pomieszczeniach.
Innowacyjne sterowanie ogrzewaniem
Bezprzewodowe, inteligentne sterowanie grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym możliwe jest zarówno przez telefon (za pomocą aplikacji), jak i przy użyciu funkcjonalnego i designerskiego przycisku zamontowanego w ścianie. To innowacyjne rozwiązanie zapewnia:
- jednoczesne sterowanie różnymi urządzeniami zintegrowanymi w ramach systemu automatyki
- intuicyjne przypisanie funkcji
- sterowanie dłonią (dotykowe i zbliżeniowe)
- możliwość zastąpienia tradycyjnych włączników domowych