class=”class-name”] To [/boombox_dropcap]
powinien być dzień Morawieckiego. Stało się inaczej i na dodatek historia z nas zakpiła. Politycy prawicowi krzyczą o walce klasowej, a politycy lewicy mówią o gospodarce. Do tej pory było na odwrót. Na dodatek przemówienie Zandberga spodobało się na tyle, że nikt nie mówi o Schetynie i Kosiniaku.
– Pana przechwałki brzmią jak jakiś absurdalny żart – powiedział do Mateusza Morawieckiego podczas debaty nad wotum zaufania Adrian Zandberg, lider partii Razem.
Wanda Nowicka z Wiosny: – Adrian podczas debaty był znakomity. I kandydatem w wyborach prezydenckich też byłby znakomitym.
Joanna Senyszyn: – Planujemy przeprowadzenie badań poparcia dla naszych potencjalnych kandydatek i kandydatów. Myślę, że Adrian Zandberg będzie miał duże poparcie.
Zandberg zapewnia: – Jesteśmy umówieni, że będzie jeden kandydat naszej lewicowej koalicji. I to jest na 100 proc. pewne. Mogę uspokoić wszystkich, którzy obawiają się, że mogłoby być inaczej. Mamy całe grono bardzo szacownych kandydatek i kandydatów, którzy mogą sprostać wyzwaniu startu w wyborach prezydenckich.
Zandberg trafia też do młodych ludzi, którzy szukają wyrazistych osobowości a dopiero w drugiej kolejności skupiają się na szczegółach programu lub poglądów (jeśli w ogóle). Oni często na lewicę nie zagłosują, ale o Zandbergu już wypowiadają się pozytywnie.
— Stanisław Parysiewicz (@Stanipar) November 19, 2019
Adrian Zandberg urodził się 4 grudnia 1979 roku w Aalborgu (Dania), ale jego rodzina przeniosła się do Warszawy pod koniec lat 80. Jest polskim historykiem, nauczycielem akademickim, doktorek nauk humanistycznych, politykiem oraz członkiem Zarządu Krajowego partii Razem . Studiował prawo oraz historię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiów prawniczych nie skończył, a historyczne ukończył w 2002. 27 czerwca 2007 zyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Historycznym UW.
Był członkiem Unii Pracy. Pełnił funkcję przewodniczącego organizacji młodzieżowej tej partii – Federacji Młodych UP, gdzie jego zastępczynią była Barbara Nowacka. Z Unii Pracy odszedł w kwietniu 2005 wraz z większością władz młodzieżówki w proteście przeciw zbyt bliskiej współpracy między SLD i UP. W 2005 współtworzył partię Unia Lewicy III RP, zasiadając w jej zarządzie. W tym samym roku odszedł z tej partii, także z powodu sprzeciwu wobec podjęcia przez nią współpracy z SLD. Również w 2005 współtworzył stowarzyszenie Młodzi Socjaliści.
W lipcu 2009 Zandberg został wybrany do prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W maju 2015 współtworzył Partię Razem i zasiadł w jej zarządzie krajowym, a w wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Partii Razem w okręgu warszawskim (nie uzyskał jednak mandatu, gdyż Razem nie przekroczyło progu wyborczego). W wyborach w 2019 ubiegał się (bezskutecznie) o mandat posła do Parlamentu Europejskiego z listy komitetu Lewica Razem. Po wyborach nazwę tę przyjęła jego partia.
Na facebooku postała już grupa poparcia Adrian Zandberg kandydat na prezydenta RP. Grupa Sympatyków Zapraszamy sympatyków.