fbpx

Chorzy na raka umierają z bólu, bo to wina lekarzy. Ministerstwo “Zdrowia”


Subksrybuj nas na Google News

Pacjent z przerzutami raka i silnym bólem wypisany do domu z receptą na pyralginę i plastry przeciwbólowe oraz ponad stuletnia pacjentka w stanie agonalnym, która przeżyła noc bez leków przeciwbólowych. To wcale nie najdrastyczniejsze przypadki w praktyce Aleksandra Biesiady, lekarza hospicjum domowego w Krakowie. To tylko pacjenci z ostatnich 24 godzin.

– Z opieką paliatywną w Polsce jest bardzo źle. Chorzy i umierający cierpią, choć dostępne środki przeciwbólowe mogłyby zapewnić im komfort i odchodzenie bez bólu – mówi.

Jego obserwacje potwierdzają wnioski z raportu „Atlas of Palliative Care in Europe 2019″, opublikowanego przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej (European Association of Palliative Care): Polacy zażywają proporcjonalnie trzy razy mniej silnych leków przeciwbólowych niż średnia europejska i aż dziesięć razy mniej niż Niemcy. A wielu chorych i umierających nie ma szans na uśmierzenie ogromnego bólu.

Chorzy umierają z bólu. Ministerstwo zdrowia zwala winę na… lekarzy

W wywiadzie dla money.pl

Janusz Cieszyński zasugerował że lekarze nie umieją wypisywać prostych recept.

Dostęp do leków w  Polsce jest bardzo dobry – powiedział w programie „Money. To się liczy” Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. – Mamy jedne z najtańszych leków w Europie. Jednym z problemów jest to, że często te leki nie są przepisywane. Z czego to wynika? Nie wiem, recepty już prostsze być nie mogą. Mam nadzieję, że dzięki większym nakładom na ochronę zdrowia i ten problem uda się rozwiązać.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w szpitalach dot. leczenia bólu.

Jak podaje NIK – nałożony na szpitale obowiązek leczenia i monitorowania skuteczności leczenia bólu u wszystkich pacjentów – nie tylko tych po operacjach – zwrócił uwagę na problem, ale go nie rozwiązał.

Większość skontrolowanych przez NIK szpitali nadal ani nie wprowadziła regulacji dot. leczenia bólu, ani nie dokumentuje tych procedur. Pozbawia to pacjentów gwarancji, że zachowane będzie ich prawo do leczenia bólu, odpowiednio do stopnia jego natężenia. Nie we wszystkich szpitalach chorzy są też rzetelnie informowani o możliwych terapiach, korzyściach i zagrożeniach związanych z uśmierzaniem bólu.

Badania wskazują, że w Polsce z powodu bólu przewlekłego, czyli trwającego ponad trzy miesiące, cierpi 20 proc. społeczeństwa, przy czym u części (ponad 5 proc.) jest to ból o bardzo dużym nasileniu. W chorobie nowotworowej z bólem zmagają się niemal wszyscy chorzy. 

Źródło Rzeczpospolita ; Money.pl


Like it? Share with your friends!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grono
Grono
5 lat temu

Wina jest reform politycznych . Do poty ich to nie dopadnie