Eksperci: Polska najbardziej rakotwórcza w Unii Europejskiej. Jesteśmy trucicielem Europy!


powietrze_Polska

Europejscy eksperci z Agencji Środowiska wykorzystali dane dot. jakości powietrza z ponad 4 tysięcy stacji, które monitorowały ten stan w Europie w 2017 roku.

Naukowcy zajęli się analizą stężenia rakotwórczej benzopireny, pyłów PM10, PM2,5, poziomem ozonu, zanieczyszczenie tlenkami azotu i metalami ciężkimi.

Truciciel Europy

Poniżej mapa przedstawiająca rakotwórcze stężenie w Europie przez ostatnie lata. Od lat Polska jest trującym liderem:

Stężenie rakotwórczej benzopireny w Europie w (Europejska Agencja Środowiska)

Tragedii dodaje tegoroczny fakt – wirus COVID-19 wzrasta w regionach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wyższe. Tak uważa prof. Kleczkowski z krakowskiego AGH.

Ponad normą

Pesymistycznie brzmią słowa autorów raportu: „Największy wpływ na zdrowie pod względem przedwczesnych zgonów z powodu pyłu PM2,5 szacuje się w największych populacjach, czyli w Niemczech, we Włoszech, we Francji, w Wielkiej Brytanii i Polsce”

„Jednak w kategoriach względnych, biorąc pod uwagę liczbę zgonów na 100 tys. mieszkańców, największy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie obserwuje się w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Z raportu dowiadujemy się, że najwyższe stężenia pyłu PM10 zostało odnotowano w Pszczynie – średnia roczna dla pyłu wynosi 60 mikrogramów/m3 (norma to 40!).

Mniejszy pył PM2,5 górował w Nowym Sączu na poziomie: 35 mikrogramów/m3 (przy normie 20 mikrogramów).

Śmierć wisi nad…

Wyliczenia autorów raportu są następujące: w Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera 43 100 mieszkańców rocznie

Do dzisiaj rząd PiS jako jedyny w UE nie ogłosił daty odejścia od węgla...

Smart Metropolia 2019: Klimatyczna Koalicja Polskich Miast i Gmin

Jedyne doświadczenie nowego ministra ochrony środowiska to współpraca z Ziobro. Greenpeace Polska

źródło: euraactiv.pl, twitter, EAE, smoglab.pl

Exit mobile version