Gdyby nie media, nikt w Tuchowie nie słyszałby o LGBT, ale uchwała była. Teraz będą anulować?


Jako pierwsza w Polsce do radnych zwróciła się Burmistrz Tuchowa w Małopolsce. Utrata tych funduszy to nie tylko utrata samych pieniędzy. “To utrata wizerunku” – powiedziała Pani Burmistrz

“Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące ‘stref wolnych od LGBTI’ lub ‘praw rodzinnych’, zostało odrzuconych” – napisała na Twitterze unijna komisarz ds. równości Helena Dalli

W imię partii można mówić różne głupoty

Podejmowanie tych uchwał było od samego początku nie logiczne. W większości tych miast nie było żadnych demonstracji osób LGBT. A już tym bardziej wykroczeń czy łamania prawa przez te osoby. Skąd nagle takie pomysły? To były inicjatywy posłów PiS, więc jedynym wytłumaczeniem może być tylko ich nadgorliwość wobec partii. Teraz za te głupie uchwały rodem z faszystowskich Niemiec zapłaci większość społeczności tych miasteczek.

Wiedzieli już w lutym że zrobili głupotę

Po 26 latach wspólnych działań partnerskich gmina Saint-Jean-de-Braye we Francji zawiesiła oficjalne stosunki z gminą Tuchów.

14 lutego radni gminy Saint-Jean-de-Braye jednogłośnie zdecydowali o zawieszeniu oficjalnych stosunków z Tuchowem. Powód: uchwalenie przez radnych małopolskiej gminy deklaracji o utworzeniu “strefy wolnej od LGBT”. 

Wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię. Ale byliśmy zdumieni, kiedy dowiedzieliśmy się, że miasto Tuchów również przegłosowało taką uchwałę i razem z większością gmin w południowo-wschodniej Polsce stało się strefą “wolną od LGBT” – tłumaczy Colette Martin-Chabbert, doradczyni mera gminy Saint-Jean-de-Braye ds. międzynarodowych.

Anulują uchwałę

Burmistrz Tuchowa –

Poprosiłam radnych o rewizję decyzji o podjęciu uchwały o “strefie wolnej od LGBT” – powiedziała burmistrz Tuchowa w rozmowie z TVN 24. Muszę zaznaczyć, że nie mamy pewności, czy akurat rezolucja przyjęta przez radnych decydowała o tym, że nie otrzymaliśmy środków – dodała, wskazując, że w oficjalnym uzasadnieniu Komisji Europejskiej nie wskazano wprost, że to właśnie uchwała “anty-LGBT” sprawiła, że miasto nie dostało dotacji.

Burmistrz powiedziała, że z powodu decyzji Komisji “zabraknie corocznego spotkania, które skupiało tutaj ponad sto osób, delegacji każdego miasta partnerskiego” Tuchowa. – Zabraknie spotkania, wspólnych rozmów, koncertów – wymieniła.

To jest strata wizerunkowa, której nie da się dzisiaj oszacować. To nie jest tylko 18 tysięcy, które tracimy – przyznała.

Gdyby nie media nikt w Tuchowie nie słyszałby o LGBT, ale uchwała była.

Burmistrz Marszałek, pytana o aktywność środowisk LGBT w mieście, podkreśliła, że

“one nigdy nie były aktywne i nie są aktywne też dzisiaj”.

– O tym środowisku LGBT w Tuchowie nigdy publicznie się nie rozmawiało, bo nie było takiej potrzeby. Nie było też organizacji, która chciała cokolwiek organizować w szkołach, ani w żadnym innym miejscu. Tego problemu nie było, a dziś jest on bardzo mocno słyszalny – powiedziała.

Źródło TVN24

Exit mobile version