Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ustosunkowała się do czwartkowego wyroku Polskiego Trybunału Konstytucyjnego. – Jestem głęboko zaniepokojona decyzją Trybunału Konstytucyjnego w Polsce – przekazała w swoim oficjalnym oświadczeniu.
– Jestem głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, poleciłam służbom Komisji Europejskiej dogłębną i szybką analizę, na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach – przekazała
W swoim stanowisku dodała, że “użyje wszystkich swoich mocy traktatowych, by zapewnić realizację prawa”.
– Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie ochrony praw obywateli polskich i korzystanie przez obywateli polskich z korzyści wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, tak, jak wszyscy obywatele naszej Unii. Ponadto obywatele UE, a także firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują pewności prawa, że przepisy unijne, w tym orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, są w Polsce w pełni stosowane – wskazała.
– Nasze traktaty są bardzo jasne. Wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przed przepisami konstytucyjnymi. Na to zgodziły się wszystkie państwa członkowskie UE jako członkowie Unii Europejskiej – dodała.
Beata Szydło odpowiada
– Szanowna Pani Przewodnicząca, nie musi Pani wyrażać zaniepokojenia orzeczeniem polskiego Trybunału. Wykładnia polskiego TK w kwestii nadrzędności prawa krajowego jest zbieżna z orzecznictwem niemieckiego TK, co jako niemiecki polityk z pewnością Pani dostrzeże.
Wyrok TK
W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku Morawieckiego, stwierdził, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.