Już ponad 20 dziennikarzy zginęło w Ukrainie


Charkowska Rada Praw Człowieka (Kharkiv Human Rights Protection Group) poinformowała, że od momentu inwazji Rosji na Ukrainę – zginęło już 22 dziennikarzy.

Zginęli pracując…

Dziennikarka Radia Liberty Vira Hyrych zginęła 28 kwietnia, gdy rosyjski pocisk rakietowy uderzył w jej mieszkanie w Kijowie.

Zdjęcia siedmiu dziennikarzy, którzy zginęli podczas wykonywania swojej pracy od momentu rozpoczęcia przez Rosję pełnej inwazji na Ukrainę. (Institute of Mass Information)

Pierwszy od dwóch tygodni bezpośredni rosyjski atak na stolicę został niemal na pewno zaplanowany tak, by zbiegł się w czasie z wizytą Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, a Rosji zależało na tym, by zginęli cywile. Według Instytutu Informacji Masowej (IMI), Vira jest 22. dziennikarzem zabitym od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Siedmiu z nich zginęło podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych. Wśród nich był Jewhen Sakun, operator kamery, który zginął 1 marca, gdy Rosjanie celnie wycelowali pociski w wieżę telewizyjną w Kijowie (zbombardowali również Babi Jar, miejsce jednego z największych okrucieństw nazistów w czasie Holokaustu).

Vira Hyrych

Siedmiu dziennikarzy, którzy zginęli podczas pracy w terenie, to: ukraiński kamerzysta Jewhen Sakun; amerykański dokumentalista Brent Renaud; amerykański kamerzysta Pierre Zakrzewski i 24-letnia ukraińska dziennikarka Oleksandra Kuvshynova, którzy pracowali dla amerykańskiego kanału Fox News; Oksana Baulina, rosyjska niezależna dziennikarka (pracująca dla Insidera); Maks Levin, znany ukraiński fotograf i dokumentalista, oraz litewski reżyser filmów dokumentalnych Mantas Kvedaravičius.

Na liście znajduje się osiem przypadków uprowadzenia dziennikarzy, w tym co najmniej dziewięciu dziennikarzy zatrzymanych przez Rosjan. Większość z nich została już uwolniona, ale miejsce pobytu Dmytro Khyliuka, który zaginął w obwodzie kijowskim, pozostaje nieznane. IMI twierdzi, że 15 dziennikarzy jest zaginionych, a miejsce pobytu 14 dziennikarzy z oblężonego Mariupola jest nieznane.

Podobny cel miała znaczna część z 243 przestępstw przeciwko dziennikarzom i mediom, które IMI odnotował od 24 lutego. Rosyjscy najeźdźcy, na terenach znajdujących się pod ich kontrolą, uciekali się do uprowadzeń, gróźb wobec właścicieli mediów i dziennikarzy, tortur i zastraszania, próbując zmusić media do produkowania propagandy promoskiewskiej i zastąpienia mediów ukraińskich propagandowymi z Rosji lub okupowanych Krymu i Donbasu.

https://twitter.com/NikaMelkozerova/status/1504003526103601155

Chociaż przestępstwa przeciwko dziennikarzom i mediom odnotowano w 16 regionach i obwodach, najwięcej z nich miało miejsce w Kijowie i obwodzie kijowskim, przy czym były to zabójstwa, uszkodzenia ciała, zaginięcia, uprowadzenia, ostrzeliwanie dziennikarzy i wież telewizyjnych, groźby i ataki cybernetyczne. Większość z tych przestępstw miała miejsce także w obwodach zaporoskim i chersońskim.

Ataki na wieże telewizyjne

5 marca, międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic złożyła formalną skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w związku z atakiem Rosji na tę i trzy inne ukraińskie wieże radiowo-telewizyjne od 1 marca, który organizacja jednoznacznie nazywa zbrodniami wojennymi. Organizacja stwierdziła, że “te ataki na anteny telekomunikacyjne pokazują wyraźny zamiar rosyjskich sił zbrojnych, by uniemożliwić rozpowszechnianie wiadomości i informacji”.

Do 24 kwietnia w rzeczywistości w 11 przypadkach w ośmiu regionach ostrzelano wieże telewizyjne, a w wyniku rosyjskich ataków lotniczych ukraińskie stacje radiowe zostały całkowicie lub częściowo zlikwidowane w tych regionach.

Podana przez IMI liczba 243 przestępstw przeciwko dziennikarzom i mediom została podana 24 kwietnia i jest z pewnością nieaktualna, a także prawdopodobnie niepełna, po prostu dlatego, że nie można w pełni ocenić sytuacji, dopóki Rosjanie nie zostaną wyparci z zajętych przez siebie terenów.

Inne przestępstwa obejmują groźby i prześladowania dziennikarzy, ostrzeliwanie i/lub zajmowanie wież telewizyjnych, ataki hakerów na strony internetowe mediów, ostrzeliwanie redakcji, a także uniemożliwianie dostępu do ukraińskich stacji radiowych i mediów na terytorium niedawno zajętym przez najeźdźców lub na okupowanym Krymie i w Rosji. Co najmniej 106 mediów regionalnych zostało zmuszonych do zaprzestania publikacji ze względu na groźby ze strony Rosjan, zajęcie redakcji itp.

Wszystko to było widoczne po inwazji Rosji na Krym i agresji wojskowej w Donbasie i doprowadziło do sytuacji, w której oba te obszary zostały w 2021 roku ocenione przez Freedom House jako zbliżone do Korei Północnej i kategorycznie “Nie wolne”.

W tym roku Rosja prawdopodobnie spadnie jeszcze niżej w rankingach wolności słowa z powodu drakońskich środków stosowanych wobec Rosjan i Krymian, którzy sprzeciwiają się wojnie z Ukrainą. Od 24 lutego Rosja tak samo wyraźnie próbuje zdusić media i swobodę myślenia w każdej części Ukrainy, którą uda jej się zająć.

Exit mobile version