Karty do głosowania umieli wydrukować wcześniej, a bon turystyczny w dalszym ciągu nie działa, choć prawo już jest.


Ustawa uchwalona, prezydent podpisał, prawo działa, wakacje już w połowie a bonu nie ma i nie wiadomo kiedy będzie.

Katy do głosowania rząd wydrukował bez żadnych podstaw prawnych. O bonie turystycznym mówi się już od dawna, w związku z tym można było się do tego przygotować. Mamy ustawę , mamy prawo a informatycy z ZUS ciągle mówią że są już na ostatniej prostej.

Resort Rozwoju twierdzi, że od 25 lipca będą mogły zgłaszać się firmy gotowe przyjąć bon, od 31 pobiorą go zainteresowani turyści. To jest teoria, praktyka może wyglądać zupełnie inaczej, zwłaszcza w przypadku hoteli i pensjonatów. Ich właściciele już alarmują, że nie wiedzą jak wpisać się na listę obiektów przyjmujących bony – i co najważniejsze – jak później rozliczyć bony, którymi płacić będą przecież tysiące turystów.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym, która weszła w życie w sobotę przewiduje, że bon o wartości 500 zł na każe dziecko (w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1000 zł) nie będzie miał formy gotówkowej, ale będzie nim można zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną. Będzie ważny do końca marca 2022 r.

Wszyscy czekamy na to, jak to będzie wyglądało, jak będzie można z tego korzystać. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie udzielić konkretnych odpowiedzi – opowiada Katarzyna Lech z Zamku Kliczków na Dolnym Śląsku i podkreśla, że tak naprawdę właściciele obiektów turystycznych nie wiedzą jak fiskalizowane będą bony. “Nie wiemy jak to będzie wyglądało rozliczeniowo dla nas, jak będzie to wyglądało rozliczeniowo dla urzędu skarbowego” – czytamy na RMF24

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Sejm głosami Pis odrzucił poprawki senatu przyznającej bon również dla seniorów

Bon turystyczny, który przysługuje tylko dla dzieci, a już nie dla osób starszych, co Sejm odrzucił, nie przychylając się do poprawek Senatu, powoduje, że siła tego bonu jest zdecydowanie mniejsza – ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki,

“Ta ważna gałąź gospodarki narodowej, jaką jest branża turystyczna szeroko pojmowana, znalazła się w kręgu zainteresowania Senatu, który w tych czasach, gdzie kłamstwo stało się cnotą, a indolencja zaletą, stara się zachować zdrowy rozsądek” – zaznaczył Grodzki podczas briefingu prasowego

Grodzki dodał, że senatorowie otrzymują sygnały z branży turystycznej, z gór, z Mazur, z Dolnego Śląska. “Wszędzie problemy są i podobne, ale też i specyficzne, tak jak tu odnośnie bonu uzdrowiskowego. Rozwiązanie ich nie będzie łatwe, ale mogę zapewnić, że ta wizyta nie będzie bezowocna” – zaznaczył marszałek Senatu.

Exit mobile version