Dokąd zmierza Polska? Co liczy się dla Polaków? W swojej wypowiedzi Barbara Giertych wymieniła prawa, które konwencja antyprzemocowa gwarantuje kobietom i dzieciom.
Dokąd zmierzamy? Praworządność – nie, przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet też nie.
Zbigniew Ziobro przekazał w sobotę, że w poniedziałek złoży formalny wniosek do resortu rodziny o wypowiedzenia konwencji stambulskiej dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. – W tej konwencji znalazły się zapisy o charakterze ideologicznych, których nie akceptujemy – powiedział podczas konferencji prasowej.
– Przechodzimy od słów do czynów. Składamy w poniedziałek formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie prac formalnych nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej.
Ten resort, którym przyszło mi kierować uczynił na przestrzeni lat bardzo wiele, aby pokazać, że walka z przemocą wobec kobiet i przemocą domową jest naszym priorytetem – mówił w sobotę minister sprawiedliwości.
Polska cofa się do średniowiecza, nie przypomina to kraju europejskiego
Nierówności między kobietami a mężczyznami wciąż stanowią bariery, które trzeba usunąć. W niektórych krajach ich obalanie postępują wolno, w innych kobiety mają szczególnie utrudnione życie ze względu na brak poszanowania ich praw i dyskryminację, która w XXI w. wciąż jest na porządku dziennym.
Przestępstwa przemocy wobec kobiet piętnowane są na całym świecie. Molestowanie i inne formy niedopuszczalne i surowo karane. Jaka drogą w takim razie chce iść Polska, kraj położy w środkowej Europie?
I to jest istota – wydawałoby się trochę zaskakującej – decyzji o wypowiedzeniu przeciwprzemocowej konwencji stambulskiej. https://t.co/zIpoGqWOnk
— Stanisław Koziej (@SKoziej) July 25, 2020
Atak na wartości. Uderzenie w Konwencję Stambulską. Barbara Giertych
Od wielu miesięcy trwa atak niektórych środowisk na wartości europejskie wyrażone w tzw. Konekwencji Stambulskiej (konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet). Po przestudiowaniu treści tej konwencji uważam, że jest ona wierną realizacją starożytnej tradycji europejskiej wprowadzania prawa naturalnego do prawodawstwa. Zgodnie z zasadami wyznaczonymi (nomen omen w tym samym mieście, w którym przyjęto Konwencję) przez Konstantyna Wielkiego, który w IV wieku wprowadził ograniczenia etyczne w nieludzkim traktowaniu niewolników i dzieci, Konwencja Stambulska postuluje wprowadzenie zasad etycznych do prawodawstwa krajów członkowskich Rady Europy. Oczywiście Konwencja wprowadzając te zasady jest w pełni zgodna z nauką wszystkich Kościołów chrześcijańskich (poza sektami).
Konwencja wprowadza postulat ochrony prawnej i postuluje zagwarantowanie szczególnie kobietom i dzieciom poprzez państwa-strony Konwencji:
- – prawa do nienaruszalności cielesnej (art. 12)
- – prawa do unikania przemocy fizycznej i psychicznej (art. 12)
- – prawa do unikania gwałtów i molestowania seksualnego (art. 36 i 40)
- – prawa do swobodnego zawarcia małżeństwa (art. 37)
- – prawa zakazującego porywania w celu małżeństwa (art. 37)
- – prawa zakazującego obrzezania kobiet (art. 38)- prawa zakazującego przymusowej aborcji i sterylizacji (art. 39)
- – prawa zakazującego podżegania do w/w przestępstw (art. 41) lub usprawiedliwiania ich względami kulturowymi, religijnymi lub tzw. Honorem (art. 42)
– Konwencja wprowadza zasady edukacji na rzecz uświadamiania społeczeństw o potrzebie ochrony kobiet i dzieci przed przemocą. Duży nacisk Konwencja kładzie na edukacje chroniącą dzieci przed treściami pornograficznymi (art. 17.2).Nadto Konwencja zachęca, aby stereotypowe role podziału pracy wśród kobiet i mężczyzn nie stanowiły podstawy do stosowania przemocy wobec kobiet.
W Konwencji wprowadzone są mechanizmy kontroli przestrzegania przez państwa-członkowskie zasad i praw uchwalonych w Konwencji.
Konwencja nie zawiera żadnego odniesienia do zagadnienia LGBT. Konwencja Stambulska stanowi piękny przykład realizacji wartości europejskich inspirowanych wielką tradycją judeo-chrześcijańską oraz poglądami wielkich filozofów greckich.
Jestem ciekawa, który z elementów tych ważnych praw człowieka zawartych w Konwencji przeszkadza obecnie rządzącym? Barbara Giertych