fbpx

Morawiecki znowu okłamał Polaków! Kolejna podwyżka akcyzy od przyszłego roku


4 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Premier Mateusz Morawiecki zarzekał się w kampanii prezydenckiej, że Andrzej Duda jest jedynym gwarantem braku podwyżek podatków. Tymczasem dowiadujemy się, że do Sejmu wpłynął projekt Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada coroczną podwyżkę akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

Zgodnie z projektem, od 1 stycznia 2022 r. akcyza na alkohol wzrośnie o 10 proc., a w kolejnych pięciu latach będzie rosła co roku o 5 proc.  Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów.

W projekcie został również zamieszczony harmonogram podwyżek podatku akcyzowego alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego – poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

„Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa. Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych” – napisano w uzasadnieniu do projektu.

“Jak wynika z szacunków przedstawionych w uzasadnieniu, cena 0,5 litra 40-proc. wódki, która obecnie wynosi 22 zł, w przyszłym roku wzrośnie do 23,5 zł, a w 2027 roku będzie to 28,2 zł (łącznie z VAT). Z kolei cena butelki piwa o objętości 0,5 l (12 stopni Plato), która wynosi 2,8 zł, w przyszłym roku wzrośnie do 2,86 zł, a w 2027 r. – do 3,06 zł. Z kolei paczka papierosów wskutek podwyżek akcyzy w przyszłym roku – według szacunków zawartych w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o akcyzie – zdrożeje o 0,3 zł, a w 2027 roku będzie wyższa o 1,24 zł” = podaje portal gazetaprawna.pl

Zgodnie z projektem, ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

4 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments