Mamy wirtualny dobrobyt, bo nasze zarobki nie idą do góry tak jak ceny. Nie zarabiamy o tyle więcej ile wszystko drożeje. Ceny nie spadną dla tego że inflacja przyśpieszyła. Wzrosły ceny żywności, (Ziemniaki 138% r.r), paliwa, podstawowe usługi (fryzjer, kosmetyczka) , wywóz śmieci
W wyniku wypłat socjalnych pojawiło się na rynku za dużo pieniędzy, które nie miały pokrycia w towarze. Inflacja wyniosła.; 1,7 proc. rdr w marcu 2,2 proc. rdr w kwietniu, 2,4 proc. rdr w maju, – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. To dużo wyżej od oczekiwań analityków rynku, którzy spodziewali się wtedy średnio 1,8-procentowego wzrostu.
W maju inflacja w segmencie usług wyniosła 3,3 %
Zdrożały podstawowe usługi takie jak wywóz śmieci-18,6%, fryzjer i kosmetyczka –5,1% , usługi lekarskie –5,1 %, Hotele restauracje – 4,1%
Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, gwałtownie spada. Odpowiedzialne są za to głównie wyższe koszty życia i trudności na rynku pracy.
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podaje, że wskaźnik dobrobytu spadł w czerwcu w stosunku do maja i jest to trzeci miesiąc z rzędu pogarszających się statystyk.
Ignacy Morawiecki ekonomista i twórca portalu spotdata.
Wzrost cen usług to efekt rosnących płac – w usługach wynagrodzenia jest dużą częścią kosztów, które przekładają się na ceny końcowe. Przez ostatnie lata firmy powstrzymywały się przed podwyżkami, zmniejszając swoje marże, ale dłużej się tak nie da. Im bardziej nasza płaca i poziom życia będą się zbliżać do poziomu unijnego, tym droższe będę usługi. Ale to proces długotrwały
Stopy pójdą w górę?
Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ, który decyduje o wysokości stóp procentowych w naszym kraju, przechodzi właśnie niezwykłe przeobrażenie.
Już większość członków Rady uważa, że rosnąca inflacja w Polsce daje powody do myślenia o podwyżce stóp procentowych. Gdyby doszło do podwyżki, wpłynęłoby to na setki tysięcy portfeli Polaków.