fbpx

Podejrzany o szerzenie antysemityzmu i homofobii. Jak Rydzyk wykorzystuje charytatywne dolary?


Subksrybuj nas na Google News

CIJA (kanadyjski instytut zajmujący się sprawami izraelsko-żydowskimi) zwrócił się do ministerstwa skarbu Kanady z prośbą o przeprowadzenie audytu organizacji, które działają pod nazwiskiem dyrektora Radia Maryja. O. Rydzyka podejrzewa się wówczas o szerzenie antysemityzmu i homofobii. Tak rzekomo wykorzystuje kanadyjskie dolary, przeznaczone na cele charytatywne.

Kontrola spółek Rydzyka

Organizacja CIJA wystąpiła o przeprowadzenie kontroli w dwóch zarejestrowanych w Kanadzie spółkach: Family of Radio Maria-Canada oraz Radio Maryja Torun Corporation. Uzasadnieniem tej decyzji miało być podejrzenie redemptorysty Tadeusza Rydzyka o szerzenie mowy nienawiści na antenie radiostacji przez niego kierowanej.

Podmioty Rydzyka znikną z listy organizacji charytatywnych?

Kanadyjski polityk, Thomas Lukaszuk, mówił w ,,Gazecie Wyborczej”, że zarejestrowane w Kanadzie organizacje dyr. Rydzyka zbierają tam fundusze i mają status organizacji charytatywnych. Są więc zwolnione z kanadyjskich podatków. W związku z tym, że Rydzyka podejrzewa się o szerzenie antysemityzmu, planuje się usunięcie ich z listy organizacji charytatywnych.

Spodziewamy się, że ministerstwo w niedługim czasie przyjrzy się tej sprawie, i podejrzewam, że odpowiedź będzie pozytywna. Podmioty te zostaną wówczas usunięte z listy organizacji charytatywnych– twierdził Lukaszuk.

Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w kanadyjskich parafiach

Radio Maryja niejednokrotnie potępiały żydowskie i polskie grupy społeczne, ale i sam Kościół Katolicki. Kanadyjczycy także nie pozostali obojętni na mowę nienawiści.

-“Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych” – przekazano w artykule opublikowanym przez kanadyjski oddział B’nai B’rith.

Zakaz dotyczy zatem Diecezji Calgary, Diecezji św. Pawła, Archidiecezji Grouard-McLennan, Diecezji Mackenzie-Fort Smith oraz Ukraińskiej katolickiej eparchia Edmonton.

Źródło: Wyborcza

Rydzyk persona non grata w Kanadzie – nie chcą go tam widzieć.


Like it? Share with your friends!