fbpx

Stracie Wałęsy z Piotrem Dudą. “Mogę odpowiedzieć: chłopcze…”


5 comments, 9
Subksrybuj nas na Google News

Piotr Duda chce siła odebrać słynne historyczne tablice z postulatami. Znajdują się one teraz pod opieką ECS, który nie ma ochoty na ich przekazanie.

Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności” domaga się od Europejskiego Centrum Solidarności, by zwróciło tablice z 21 postulatami z sierpnia 1980 roku (postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego). Jego zdaniem tablice były wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego, które wypowiedziało umowę Europejskiemu Centrum Solidarności.

Piotr Duda jak wielokrotnie udowadniał nie darzy sympatią prezydent Aleksandry Dulkiewicz pośrednio sprawującej nadzór nad ECS. Wielokrotnie publicznie ją obrażał, a w kwestii tablic zapowiedział “zawody sportowe” w przejmowaniu tablic z postulatami strajkujących.

Prawami do tablic sierpniowych dysponują ich autorzy

Wpisane na listę UNESCO tablice z 21 postulatami “Solidarności” z sierpnia 1980 roku są obecnie eksponatem wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Formalnie tablice zostały użyczone instytucji przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (NMM), które dysponuje nimi od lat bez udokumentowanych praw własności.

Przeniesieniu tablic do Muzeum Morskiego sprzeciwia się m.in. ich autor Maciej Grzywaczewski i wdowa po śp. Arkadiuszu Rybickim, współtwórcy historycznych płyt, Małgorzata Rybicka, a także wicemarszałek Senatu i przewodniczący kolegium historyczno-programowego ECS Bogdan Borusewicz, senator Sławomir Rybicki, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodniczący Rady ECS i sygnatariusz porozumień sierpniowych Bogdan Lis, dyrektor ECS Basil Kerski i poseł Piotr Adamowicz (KO).

Ich zdaniem próba odebrania Europejskiemu Centrum Solidarności zabytkowych tablic to decyzja polityczna, której celem jest marginalizowanie tej instytucji przez resort kultury.

Czytaj także : Historia po naszemu? Muzeum podległe Glińskiemu chce zabrać słynne tablice ze strajku 1980.

Wałęsa do Dudy: Będziesz tablice przynosił w zębach

Odpowiedzią Wałęsy na zapowiedź siłowego przejęcia spornych tablic przez Piotra Dudę aktualnego Szefa związku NSZZ Solidarność był bardzo ostry komentarz-

– Mogę odpowiedzieć: chłopcze, jeszcze będziesz szybko oddawał, przynosił w zębach, jeśli je zabierzesz. (…). Przyjdą takie czasy już niedługo. Zobaczysz pan, panie Duda, a ja się na tym znam – komentował Wałęsa


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

5 comments, 9

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
2
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
68
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
3
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
alejanienigdywzyciu
alejanienigdywzyciu
3 lat temu

bardzo delikatnie, dyplomatycznie Lech się wypowiedział (większość z nas by …)

Jan
Jan
3 lat temu

Lechu nie pęka ❤?

Maria
Maria
3 lat temu

Duda spadaj ! Gowno masz do zadania! Nie uznajemy Cie za przewodniczacego Solidarnosci chyba ze tej falszywej kurduplowskiej! Od naszej prawdziwej lapy precz.

daree
daree
3 lat temu

Co sobie wyobraża ten pis-owski dygnitarz Piotr Duda, bo na pewno nie przewodniczący Solidarności. Nie doczekanie twoje psia krew.

Polskimokiem
Polskimokiem
3 lat temu

Nie no, kto się ma nie znać, jak nie człowiek który w pojedynkę komunizm obalił? Wzór skromności i uczciwości!