Szybkie tempo powstawania szpitali w Chinach politycy tłumaczyli, reżimem i brakiem demokracji, który miał to rzekomo umożliwić. Ale chyba Niemcom już tego nie powiedzą, dali radę. Berlińskie szpitale z oddziałami intensywnej terapii są zapełnione w 60 proc. i dysponują ok. 8 tys. wolnych łóżek.
Dlaczego Niemcy potrafią ?
Obok Włoch, Francji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Niemcy znajdują się w pierwszej piątce krajów na świecie dotkniętych największą liczbą zakażeń koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia chwali kraj za stosunkowo dużą, w porównaniu z innymi krajami, liczbę wykonywanych testów.
“New York Times” wskazuje, że za niemieckim sukcesem stoi też dobrze zorganizowany system opieki medycznej oraz w porównaniu z innymi europejskimi krajami większa liczba łóżek do intensywnej terapii, a także zaufanie do rządu, którego ograniczenia i wytyczne dotyczące zachowania odpowiedniego dystansu społecznego były powszechnie przez Niemców przestrzegane.
Testy, testy, testy
Regularnym testom jest poddawany personel medyczny. Niemiecka strategia to testowanie i śledzenie łańcucha osób potencjalnie zakażonych. – To okazało się sukcesem w Korei Południowej i próbowaliśmy z tego wyciągnąć wnioski – podkreśla profesor Hendrik Streeck
Angela Merkel to przeciwieństwo Morawieckiego. Woli działać, a nie siedzieć w powerpointcie.
Angela Merkel nie wygłasza wielkich przemówień. Kanclerz Niemiec przemawia do swojego narodu raz w roku, w nagranym przesłaniu noworocznym. Kiedy w marcu postanowiła poinformować obywateli Niemiec o wybuchu koronawirusa, był to pierwszy nieplanowany przekaz telewizyjny, jaki podała przez prawie 15 lat przewodnictwa.
„Nie jest wielką mówczynią, ale to spokojne przesłanie dla narodu przyczyniło się do zaufania ludzi: 80% do 90% uważało, że może to zrobić” – powiedział Wolfgang Merkel
Świat woli Merkel od Trumpa
Kiedy Covid-19 zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie, popularność Merkel ponownie się zwiększyła. „Rozpoczęła masowe ożywienie, nie tylko w Niemczech, ale także na świecie, ponieważ po raz pierwszy od 150 lat świat stoi w obliczu globalnego kryzysu, a ludzie nie patrzą w kierunku Stanów Zjednoczonych na globalne przywództwo, chcą Merkel ”- powiedziała Andrea Römmele, profesor w Hertie School w Berlinie.
Ekspresowe tempo budowy szpitala na terenie targów.
Berlin zakończył budowę szpitala ratunkowego dla pacjentów z koronawirusem z prawie 500 łóżkami i ponad setką respiratorów. Budowa trwała zaledwie sześć tygodni.
Miejscy radni twierdzą, że szpital nigdy nie przyjmie żadnych pacjentów, ponieważ zwykłe szpitale mają wystarczające zapasy łóżek.
Budowa wartego 43 mln euro oddziału szpitalnego na terenie targów Messe Berlin ruszyła w połowie marca, kiedy epidemia w Niemczech gwałtownie przyspieszyła.
An emergency #COVID19 hospital has opened in Berlin, meant to be used if the 'worst-case scenario' hits Germany. But so far there are no patients. pic.twitter.com/xFWvgbPYP1
— DW News (@dwnews) May 12, 2020
Kiedy nowy szpital został otwarty w poniedziałek, okazało się jednak, że państwowa opieka zdrowotna w stolicy Niemiec jest w dużo lepszej kondycji, niż wielu się obawiało.
W mieście odnotowano 6,2 tys. zakażeń, z czego 5,5 tys. pacjentów wyzdrowiało, a 165 zmarło.
Berlińskie szpitale z oddziałami intensywnej terapii są zapełnione w 60 proc. i dysponują ok. 8 tys. wolnych łóżek.