fbpx

Abp. Głódź usunięty z zakonu. W tle pedofilia


Subksrybuj nas na Google News

Ukarany przez Stolicę Apostolską abp Sławoj Leszek Głódź został usunięty z grona Kawalerów Maltańskich – dowiedział się portal Onet. Emerytowany metropolita gdański był honorowym członkiem tego prestiżowego zakonu rycerskiego przez ponad 21 lat. W tle zarzuty o pedofilię.

Kawalerowie Maltańscy to najstarszy zakon rycerski i jedna z najstarszych organizacji cywilizacji łacińskiej. Tradycje zakonu kawalerów maltańskich sięgają wypraw krzyżowych. Zakon maltański to również jedna z najbardziej osobliwych organizacji funkcjonujących w przestrzeni prawa międzynarodowego. W czasach współczesnych skupiona jest na charytatywnej działalności.

W Polsce Zakon Maltański ma ok. 800-letnią historię. Do jego szeregów należeli m.in. Ignacy Mościcki, czy kard. August Hlond, kard. Franciszek Macharski, prymas Polski Józef Glemp, a tytuły honorowe otrzymali m.in. Józef Piłsudski czy kard. Stefan Wyszyński. W połowie czerwca 2000 r. do grona Kawalerów Maltańskich przyjęty został ówczesny biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź.

Sławoj Leszek Głódź usunięty z grona członków prestiżowego zakonu

Jak dowiedział się Onet, na początku bieżącego roku Głódź został usunięty z grona tego prestiżowego zakonu. Tę informację potwierdził Onetowi rzecznik prasowy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, który jest oficjalną organizacją Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Polsce.

– Arcybiskup Sławoj-Leszek Głódź od 9 lutego 2022 r. nie jest członkiem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i Zakonu Maltańskiego. Kompetencje przyjmowania i odwoływania członków Suwerennego Zakonu Maltańskiego należą do Rady Suwerennej – tłumaczy Tomasz Tarnowski.

– Jednocześnie wyjaśniam, że nie komentujemy spraw personalnych, zwłaszcza osób, które nie są członkami związku – dodaje rzecznik.

Onet próbował skontaktować się ze Sławojem Leszkiem Głódziem, ale jego telefon był wyłączony.

Choć Kawalerowie Maltańscy nie potwierdzają tych doniesień, ich decyzja może mieć związek z karami, jakie w ubiegłym roku na Głódzia nałożył Watykan, który zbadał i potwierdził jego zaniedbania w kierowaniu archidiecezją gdańską.

W marcu 2021 r. Stolica Apostolska poinformowała, że przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach pedofilii księży oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją.

W wyniku dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość 1
Gość 1
1 rok temu

Powinien zostać pozbawiony emerytury wojskowej i zdegradować tego łachudrze do zera!

HK68
HK68
1 rok temu

To z pewnością nie jest odosobniony przypadek wśród oligarchów kościelnych. Jest ich na 100% więcej. jeszcze nie ujawnionych, ale czas zrobi swoje. Czekam z niecierpliwością na tego redemptorystę z Torunia. “Powiedzmy szczerze, ja mu nie wierzę”.