fbpx

Białoruska Elektrownia Atomowa otwiera się jutro. Litwa: Jesteśmy przygotowani na “najgorszy scenariusz”.


1 comment, 1 Udostępnienie

7 listopada zostanie otwarta Białoruska Elektrownia Atomowa (skr. BEA), która nie spełnia konwencji międzynarodowej o ochronie środowiska. Łukaszenka zapowiedział jednak budowę kolejnej elektrowni.

Białoruska Elektrownia Atomowa jest projektem naruszającym “Konwencję o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym” (Konwencja o Espoo), co zatem skutkuje negatywne stanowisko państw sąsiadujących. Litwa mnóstwo razy się zwracała z zarzutem do białoruskiej władzy, ze względu na brak możliwości uczestnictwa w obserwacji budowy. Również występowała za wprowadzenie sankcji wobec firmy “Rosatam”, która finansuje budowę elektrowni.

W trakcie budowy elektrowni nieraz wykrywano uszkodzenia oraz wypadki śmiertelne. Jednak władze białoruskie nadal nie zwracają uwagi na koszty realizacji takiego projektu. Łukaszenka uspakaja społeczeństwo mową o “wyjściu z zależności od Rosji”. Natomiast taka zależność zniknie dopiero po zbudowaniu drugiej Elektrowni.

Łukaszenka twierdzi, że budowa elektrowni, przede wszystkim, jest skierowana na rynek wewnętrzny, żeby zaspokajać rosnące potrzeby w elektryczności. Poza tym jest pewny, że Litwa, Estonia i Łotwa – państwa, które najbardziej się sprzeciwiają budowie – będą stały w kolejce po zakup elektryczności z białoruskiej elektrowni.

Co ma znaczyć otwarcie BEJ dla Polski?

Generalnie to samo, co i dla państw bałtyckich, które się obawiają “scenariusza Czarnobyla“. Polska jednak uważa, że standardy bezpieczeństwa na elektrowni nie są wystarczające oraz podjęła jednoznaczną decyzję odmowy w zakupie prądu z białoruskiej elektrowni w Ostrowcu.

Niebezpieczny projekt jądrowy Rosatomu – EJ Ostrowiec – ma zostać uruchomiony na Białorusi, 45 km od stolicy Litwy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
3 lat temu

litwa sama odrzuciła współpracę z Rosją dlatego ich elektrownia nie ma serwisu technicznego i musieli ją zamknąć i teraz zazdroszczą Białorusi taniej energii elektrycznej bo jak oni używali elektrowni w ignalinie to było dobrze