46. Prezydent USA zasiadł już przy słynnym biurku w Gabinecie Owalnym – centrum najważniejszych decyzji i przemyśleń. Zgodnie z tradycją nowy prezydent podpisał 15 rozporządzeń, które ujawniają charakter polityki jego administracji. Najważniejsze z nich cofają politykę Donalda Trumpa
Pierwsze decyzje
Joe Biden zdecydował. Dzisiaj Stany Zjednoczone wracają do WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), powracają do porozumienia paryskiego. Najbardziej kontrowersyjną decyzją jest wstrzymanie budowy mury na granicy z Meksykiem. Przypominamy, że budowa muru była hasłem przewodnim kampanii Donalda Trumpa w 2016 roku. Jego najwierniejsi zwolennicy nie będą zadowoleni…
Klimat dla USA
Porozumienie paryskie zostało przyjęte w 2015 r. USA ratyfikowały dokument w 2016 r. (za Baracka Obamy).
4 sierpnia 2017 r. Donald Trump rozpoczął oficjalny proces wystąpienia z Porozumienia, który zakończył się w listopadzie 2020 r
Porozumienie paryskie to pierwszy uniwersalny dokument, który prawnie wiąże porozumieniem państw w dziedzinie klimatu. Wśród postulatów porozumienia znajdują się:
- wstrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi zdecydowanie poniżej 2°C
- odejście od energetyki węglowej do 2030 roku
- szybki rozwój Odnawialnych Źródeł Energii
Powrót do zdrowia
Natomiast odejście USA z WHO w lipcu 2020 roku związane było m.in z polityką Chin, finansami i koronawirusem. Ówczesny prezydent uważał, że WHO jest kontrolowane przez Chiny – do tego dotacje rządu amerykańskiego wynosiły ok. 15% budżetu Organizacji.
Decyzja ta zszokowała świat, bowiem największa potęga świata wycofała się z WHO podczas największego kryzysu zdrowotnego od ostatnich dekad.
Joe Biden już w kampanii podkreślał, jak ważne są dla niego kwestie ochrony środowiska, praw mniejszości rasowych i narodowych oraz poradzenie sobie z sytuacją pandemiczną. Sloganem jego planów było hasło “Uzdrowić Amerykę”.