fbpx

Czy niedługo będziemy musieli zrezygnować z tworzyw sztucznych?


Subksrybuj nas na Google News

Początek XXI wieku, przez wielu kojarzony z czasem szybkiego rozwoju przemysłu, dla wielu inwestorów i przedsiębiorców stanowił niełatwy okres. Mimo że możliwości produkcyjne zaczęły okazywać się nieograniczone, coraz większym problemem większych i mniejszych firm stała się odpowiedzialność za wpływ biznesu na środowisko. Współcześnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez tworzyw sztucznych, które obecne są niemalże w każdej dziedzinie, począwszy od gastronomię, przez motoryzację, aż po medycynę. To dzięki plastikowym opakowaniom produkty spożywcze mogą być przechowywane w o wiele bezpieczniejszy sposób, a sama ich zdolność do spożycia zostaje przedłużona, przez co możemy cieszyć się ich świeżością przez o wiele więcej czasu. Tworzywa sztuczne pozwalają również na produkcję elementów ratujących życie – mowa tutaj o protezach i licznych narzędziach, jakimi posługują się lekarze. Oznacza to, że materiał nie tylko poprawia ludzkie życie, lecz również potrafi je chronić. Całkowita rezygnacja z produkcji i używania tworzyw sztucznych naraziłaby ludzkość na cofnięcie się o całe dekady dotychczasowych osiągnięć naukowych, jednocześnie uniemożliwiając dalszy rozwój technologiczny. Jednocześnie wiele dziś mówi się o szkodliwości produkcji tworzyw – czy jednak problem ten jest na tyle poważny, by rozważać przyszłość materiałów tworzonych przez człowieka, a nie naturę?

Współczesne zastosowanie tworzyw sztucznych – co każdy powinien o nim wiedzieć?

Przetwórstwo tworzyw sztucznych to jeden z najważniejszych sektorów przemysłu na całym świecie. Ludzkość od dawna poszukiwała materiału, który znacznie ułatwiłby życie – po czym wynaleziono tworzywa sztuczne. Dziś ta dynamiczna dziedzina stale ewoluuje, wprowadzając innowacyjne technologie, które zmieniają nasz współczesny sposób życia. Z czasem jednak zaczęto mówić nie tylko o korzyściach, lecz również o negatywnych skutkach gromadzenia się tego typu materiałów na naszej planecie. Łatwość i szybkość produkcji powoduje, że dziennie wytwarza się ogrom przedmiotów z tworzyw sztucznych, jakie prędzej czy później trafiają prosto do śmieci. Tylko ich niewielka część pozostaje zutylizowana lub przetworzona; reszta trafia na wysypiska, zanieczyszczając oceany, zaśmiecając kontynenty czy nawet ulega spaleniu na ogromną skalę. Wszystko z powodu procesu rozkładania się plastiku, który jest naprawdę długi, a także (a może przede wszystkim) nieodpowiedniego działania człowieka – ich recykling nierzadko wymaga segregacji. W momencie gdy nie są one segregowane i przetwarzane, zalegają na coraz większych stertach śmieci. Jednak to, że tworzywa sztuczne wyłącznie pogarszają sytuację ekologiczną naszej planety nie jest prawdą. Elementy plastikowe z powodzeniem stosuje się w nadwoziach samochodów, gdyż tworzywo sztuczne jest o wiele lżejsze niż standardowe stopy metalu. Takie rozwiązanie zmniejsza wagę pojazdu, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i zanieczyszczenie powietrza. Ponadto, firmy coraz częściej inwestują ogromne środki w specjalistyczne filtry, które nie dopuszczają do zatruwania środowiska w trakcie procesu wytwórczego z plastiku. Wytwórcy dokładają wszelkich starań ku temu, by ograniczyć szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na środowisku: przywiązują wagę do minimalnego wykorzystania materiału, segregują odpady, przetwarzają je ponownie, a także inwestują w najnowsze technologie produkcyjne. Na blogu mediplex.pl zainteresowani tworzywami sztucznymi mogą śledzić najnowsze informacje, a także zobaczyć, jak szerokie jest zastosowanie tego typu materiałów w dzisiejszym świecie, nie tylko w kontekście przemysłowym. Mediplex pokazuje, że dystrybuowane przez nich tworzywa mogą być wykorzystane jako przydomowe zadaszenie, szklarnie czy nawet zabudowy basenu. Współczesne tworzywa sztuczne stosuje się nawet w militariach! To tylko pokazuje, że funkcjonowanie bez tych materiałów byłoby znacznie trudniejsze.

Jaka jest przyszłość tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne stały się nieodłączną częścią życia każdego z nas. Trudno więc wyobrazić sobie, by mogły z niego zniknąć. Naukowcy i badacze są niemalże jednomyślni: o wiele lepszym pomysłem niż odwracanie się od tworzyw sztucznych jest edukowanie społeczeństwa oraz producentów na temat wagi segregowania odpadów, ponownego przetwórstwa i stosowania prawidłowego zabezpieczenia ekologicznego. Jako osoby zamieszkujące naszą planetę i mające realny wpływ na jej przyszłość, musimy nauczyć się znacznie lepiej wykorzystywać plastiki. Coraz częściej słyszymy również o biotworzywach; przyszłości przemysłu tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne stanowią ogromną szansę; od nas zależy, jak ją wykorzystamy i czy życie wśród plastików będzie toczyło się w zgodzie z naturą czy przeciwko niej.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments