fbpx

“Iustitia” wzywa do ujawnienia motywów decyzji sądu o aresztowaniu “Margot”


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Aktywista Michał Sz. identyfikuje się jako kobieta i przedstawia jako Margot na wniosek prokuratury został aresztowany na dwa miesiące. Ciąży na nim kilka zarzutów w związku ze zniszczeniem furgonetki Fundacji Pro – Prawo do Życia.

Zarząd SSP „Iustitia” apeluje do Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie o natychmiastowe podanie do publicznej wiadomości powodów zastosowania tymczasowego aresztowania na 2 miesiące aktywistki LGBT znanej jako Margot. – domaga się w specjalnej uchwale Stowarzyszenie “Iustitia”.

Uzasadnienie powinno być jak najszybciej opublikowane aby zmniejszyć napięcia społeczne

Jeśli stosuje się tak drastyczne środki, jak areszt, w sytuacji, która budzi skrajne emocje, to nie prawem, a obowiązkiem sądu jest natychmiastowe przedstawienie motywów takiego rozstrzygnięcia – mówi Onetowi prezes “Iustitii” sędzia Krystian Markiewicz.

– Każda godzina zwłoki i bezczynności ze strony kierownictwa SO w Warszawie doprowadza do wzrostu napięcia społecznego i przyczynia się do podważenia zaufania do wymiaru sprawiedliwości – zaznacza prof. Markiewicz.

W uchwale “Iustitii” czytamy, że ujawnienie uzasadnienia decyzji sądu nie jest już tylko kwestią krajową.

“Sprawa wywołuje olbrzymie zainteresowanie w kraju i za granicą. Z każdą godziną narastają domysły, spekulacje i zarzuty pod adresem Sądu. Brak jasnego i pełnego przekazu powoduje, że decyzja Sądu może wydawać się niezrozumiała. Nie można stwarzać choćby pozorów, że orzeczenia sądowe wpisują się w kampanię przeciwko środowisku LGBT” – piszą sędziowie.

Odnosząc się do medialnych relacji o zatrzymaniach osób protestujących przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT Zarząd SSP „Iustitia” podkreśla, że działania podejmowane przez Policję muszą być adekwatne do rzeczywistego zagrożenia dla porządku publicznego i stopnia szkodliwości społecznej. Nie mogą one naruszać wolności zgromadzeń oraz wyrażania swoich poglądów, zagwarantowanych przez Konstytucję RP. Całość Uchwały

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że będzie domagał się wyjaśnień dotyczących działań policji związanych z wczorajszym zatrzymaniem blisko 50 osób, protestujących przeciwko zabraniu “Margot” przez policję.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments