fbpx

Kiedy wypłacane jest odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku?


Subksrybuj nas na Google News

Jesteś ofiarą wypadku drogowego, do którego doszło wtedy, gdy poruszałeś się na rowerze? W takiej sytuacji możesz uzyskać odszkodowanie za doznane szkody, gdy spełnione będą odpowiednie warunki. Zobacz, kiedy można dostać odszkodowanie po wypadku, a także jak się o nie ubiegać!

Kiedy rowerzysta może otrzymać odszkodowanie po wypadku?

Odszkodowania wypłacane są poszkodowanym, w tym także mogą być to rowerzyści, którzy zostali potrąceni przez pojazdy lub doznali innych szkód podczas poruszania się na rowerze.

Aby jednak odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku zostało wypłacone, spełnione muszą być określone wymogi. Pierwszym i najważniejszym jest w tej sytuacji określenie winy sprawcy zdarzenia, którym ma być inny uczestnik ruchu. Gdy zatem to rowerzysta swoim zachowaniem doprowadził do zdarzenia, wtedy nie będzie mógł on otrzymać odszkodowania.

Warto tutaj wskazać między innymi na sytuacje, gdy rowerzyści przejeżdżają przez przejścia dla pieszych na rowerze czy też podejmują nagłe ruchy, które prowadzą do powstania wypadku drogowego.

Ważne jest zatem wskazanie winnego zdarzenia, za co odpowiada policja lub też sąd, jeśli sprawa została skierowana na drogę sądową.

Odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku – jaką może mieć wysokość?

Wysokość, jaką może mieć odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku, będzie uzależniona od wielu czynników, wobec tego jednoznaczne wskazanie kwoty jest bardzo trudne.

Przede wszystkim wyższe kwoty odszkodowań dotyczą w tym przypadku osób, które doznały większego uszczerbku na zdrowiu, musiały leżeć w szpitalu przez więcej niż 7 dni. Wówczas wypłaca się wyższe odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku, a w określonych przypadkach można też ubiegać się o rentę.

Rowerzysta może również ubiegać się o wypłacenie odszkodowania za doznane szkody majątkowe, na przykład za zniszczony rower, telefon komórkowy lub inne mienie.

Warto też wspomnieć, że odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku będzie należało się również rodzinie, gdy dojdzie do zgonu poszkodowanego.

Jak wystąpić o wypłatę odszkodowania dla potrąconego rowerzysty?

Odszkodowania w takiej sytuacji najczęściej wypłacane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, w których ubezpieczeni są sprawcy. Właśnie dlatego trzeba w pierwszej kolejności skierować się właśnie do ubezpieczyciela.

Sprawę o odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku można prowadzić samodzielnie, ale warto wskazać, że można też zdecydować się na pomoc kancelarii prawnej. Prawnik, który ma doświadczenie w dziedzinie odszkodowań, może wtedy przygotować niezbędną dokumentację i występować w roli reprezentanta i pełnomocnika swojego klienta.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments