fbpx

Już dzisiaj rozmowa Biden-Putin ws. Ukrainy


Subksrybuj nas na Google News

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin będą rozmawiać w czwartek, jak podał Biały Dom, podczas gdy Waszyngton wraz z europejskimi sojusznikami przygotowuje wspólną odpowiedź na zbrojenia Rosji na granicy z Ukrainą.

Obaj przywódcy omówią szereg tematów, w tym zbliżające się rozmowy na temat bezpieczeństwa między krajami i napiętą sytuację w Europie, powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Emily Horne w oświadczeniu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Peskow powiedział agencji Reutera, że rozmowa jest planowana na “późny czwartek wieczorem”, nie precyzując szczegółów.

Horne powiedziała, że Biden rozmawiał z przywódcami w całej Europie na temat sytuacji na granicy z Ukrainą, a urzędnicy administracji Bidena byli w kontakcie z NATO, Unią Europejską i Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Moskwa zaalarmowała Zachód, masując dziesiątki tysięcy wojsk w pobliżu Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, po zajęciu przez nią ukraińskiego półwyspu Krym w 2014 roku i wsparciu separatystów walczących z wojskami Kijowa na wschodzie Ukrainy.

Rosja zaprzecza planom ataku na Ukrainę i twierdzi, że ma prawo do przemieszczania swoich wojsk na własnej ziemi, jak jej się podoba.

Moskwa, zaniepokojona tym, co według niej jest ponownym dozbrajaniem Ukrainy przez Zachód, powiedziała, że chce prawnie wiążących gwarancji, że NATO nie rozszerzy się dalej na wschód, a niektóre rodzaje broni ofensywnej nie zostaną rozmieszczone na Ukrainie lub w innych sąsiednich krajach.

Obawy Stanów Zjednoczonych nie osłabły w ostatnich tygodniach, według wysokiego rangą urzędnika administracji Bidena. Inni amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że pomimo raportu w weekend, że Rosja wycofuje około 10.000 żołnierzy z granicy z Ukrainą, widzieli niewiele dowodów na poparcie tej tezy do tej pory.

“Znajdujemy się w momencie kryzysu, który trwa już od kilku tygodni, biorąc pod uwagę rosyjską ekspansję, i potrzeba będzie wysokiego poziomu zaangażowania, aby rozwiązać ten problem i znaleźć drogę deeskalacji” – powiedział jeden z urzędników, który odmówił podania nazwiska.

Ta osoba powiedziała, że Putin poprosił o rozmowę z Bidenem.

“Kiedy prezydent Biden poprosił o rozmowę z prezydentem Putinem w ciągu 2021 roku, prezydent Putin powiedział: Tak, porozmawiajmy. A kiedy prezydent Putin mówi, jestem zainteresowany dotknięciem bazy i rozmową telefoniczną, prezydent Biden mówi tak.”

Biden prawdopodobnie powtórzy podczas rozmowy telefonicznej, że Stany Zjednoczone podejmą szybkie działania gospodarcze przeciwko Rosji w przypadku inwazji. Wzmocnią też w takim przypadku Pakt Północnoatlantycki.

Prezydent USA forsuje jednak jako alternatywę dyplomację bezpośrednią.

Według Horne’a, rzecznika Białego Domu, administracja Bidena prowadzi intensywne rozmowy z Ukrainą, jak również z wieloma sojusznikami z NATO, w tym z tymi, którzy graniczą z Rosją.

Biden będzie prawdopodobnie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim wkrótce, powiedział inny urzędnik. Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z ukraińskim przywódcą w środę i wyraził “niezachwiane poparcie dla niepodległości Ukrainy”, według rzecznika.

JSTARS, typ amerykańskiego wojskowego samolotu szpiegowskiego, po raz pierwszy operował w ukraińskiej przestrzeni powietrznej na początku tego tygodnia, choć różne typy samolotów obserwacyjnych są powszechne w regionie, powiedzieli urzędnicy.

Biden we wtorek powiedział “zobaczymy”, gdy zapytano go, czy spotka się z Putinem 10 stycznia, tego samego dnia, w którym urzędnicy USA i Rosji mają przeprowadzić rozmowy na temat bezpieczeństwa. Ale nie oczekuje się, że Biden weźmie udział w tych rozmowach lub spotka się z Putinem tego dnia, powiedział urzędnik.

Rosja i NATO mają również odbyć rozmowy 12 stycznia, a szersze spotkanie z udziałem Moskwy, Waszyngtonu i innych krajów europejskich zaplanowano na 13 stycznia.

ZOBACZ TAKŻE:


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments