Nikt z nas nie chciałby stracić swojego majątku i rzeczy, na które tak długo pracował. Niestety, złodzieje bardzo często wykorzystują ludzką nieuwagę oraz brak zabezpieczeń ku temu, by pozbawić właścicieli spokoju oraz cennych przedmiotów. Łupem najczęściej pada cały dobytek życia. Najczęściej do kradzieży dochodzi w czasie wakacji, świąt oraz w momencie, gdy większość osób jest w pracy, zaś dom stoi pustkami. Przed rabunkiem złodzieje dokładnie obserwują poczynania domowników, zyskując rozeznanie w ich trybie życia, a także poznając szczegółowe godziny ich nieobecności. To, ile ukradną, w większości zależy od czasu jaki posiadają na działanie. By móc zadecydować o wdrożeniu potencjalnych zabezpieczeń, najpierw warto poznać jedne z najczęstszych strategii, jakie stosują złodzieje.
Metoda „na wnuczka” i inne sposoby działania, na które musisz uważać
Statystyki policyjne są bezlitosne – w ostatnich latach w Polsce odnotowano stały wzrost liczby włamań do nieruchomości; w 2021 roku było ich ponad 71 tysięcy. Liczba ta rośnie, wymagając od właścicieli posesji zaostrzenia zabezpieczeń mienia w postaci instalacji alarmowych, monitoringu czy wideodomofonów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze techniki stosowane przez polskich złodziei i włamywaczy.
- Na wnuczka, ankietera, urzędnika… → obserwacja mieszkania to nie wszystko; wielu włamywaczy stara się jak najlepiej poznać mieszkańców danego domu, by móc bez problemu wejść do środka. Bardzo często ofiarą takich włamań padają osoby starsze, dające się nabrać na wizytę dawnego krewnego czy wnuczka, który właśnie „wrócił zza granicy”.
- Na klamkę, śpiocha, cichą myszkę… → złodzieje z reguły wybierają mieszkania i posesje słabo zabezpieczone, przez co jednym ze sposobów na szybkie wzbogacenie się jest nasłuchiwanie, co dzieje się w poszczególnych mieszkaniach i dyskretne sprawdzenie czy drzwi są zamknięte na klucz. Jeżeli nie, proces działania jest bardzo prosty. Gdy tylko trafi się okazja, złodzieje wchodzą do przedpokoju i zabierają rzeczy znajdujące się w zasięgu ręki, takie jak telefony, odzież, portfele czy nawet buty. Brzmi nieprawdopodobnie, niestety w większości przypadków właściciele są zbyt zajęci, by zauważyć nieproszonego gościa.
- W grupie siła → włamywacze bardzo często działają razem w grupie, zaś każdy członek ma odpowiednio przypisaną rolę tak, by nie wzbudzać podejrzeń. Jedna osoba odpowiedzialna jest za zbieranie informacji, inna za sforsowanie zamku w drzwiach czy pokonanie innych zabezpieczeń. Niestety, wielu Polaków wciąż lekceważy siłę Internetu i udostępnia informacje o swoim pobycie na urlopie w mediach społecznościowych – dla złodziei stanowi to doskonałą zachętę do wdrożenia strategii kradzieży.
Jak zyskać przewagę nad włamywaczami? Zawsze być o krok dalej z myśleniem sytuacyjnym. Podstawą jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Wychodząc z mieszkania należy zamykać drzwi i okna, a także nie wpuszczać do mieszkania nieznajomych. Wartościowe rzeczy warto trzymać schowane głęboko w szufladach lub schowkach. A przede wszystkim warto pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach.
Wideodomofon – podstawowy odstraszacz oszustów
Wideodomofony nie tylko umożliwiają właścicielom posesji rozmowę z osobą znajdującą się przed bramą czy odblokowanie zamków furtki bez wychodzenia z domu. Urządzenia te dają także możliwość widzenia osoby znajdującej się przed bramą, co znacznie ułatwia jej weryfikację. Nowoczesne wideodomofony prezentowane na stronie 5tech.pl stanowią idealny przykład zabezpieczenia przed nieproszonymi gośćmi. Innowacyjny panel sterowania pozwala na łatwą obsługę urządzenia przez wszystkich domowników. Dodatkowo firma 5Tech na swoim blogu publikuje szereg porad dotyczących między innymi wyboru odpowiedniego modelu, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających.