fbpx

Media bez wyboru. Deja vu z czasów słusznie minionych. Akcja przemawia do wyobraźni


Subksrybuj nas na Google News

Po objęciu władzy przez PiS pięć lat temu wszyscy wiedzieliśmy, że nastaną czasy trudne dla demokracji. Tego co się stało z sadownictwem i co teraz próbuje się zrobić z mediami, nasza wyobraźnia nie do końca była w stanie przewidzieć. Czy ta akcja przemówi do wyobraźni wyborców? Czas pokaże.

Gazetaplus.pl dołącza do protestu, to będzie dziś pierwsza i ostatnia publikacja.

Wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej spowoduje osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce – twierdzą sygnatariusze listu otwartego do władz Rzeczpospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych podpisanym przez niektóre niezależne media.

Przypominają się najgorsze czasy z wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, kiedy władza postanowiła zamknąć usta protestującym. Teraz PiS chce przejąć lub zniszczyć media niezależne. Stosuje przy tym bardziej wyrafinowane metody, niż w ówczesnych czasach stosował gen. Jaruzelski. Pod pretekstem walki z epidemią wymyśla opłaty za reklamy, a pieniądze z nich uzyskane będą finansować między innymi kolejne rządowe tuby propagandowe.

Kaczyński tak jak Orbán boi się dziennikarzy, więc postanowił skorzystać z doświadczenia kolegi od łamania praworządności. Przedstawiciele rządu próbują odkręcać kota ogonem i udowadniać, że białe jest czarne, a czarne jest białe.

Pieniądze z opłaty trafią bezpośrednio na konta Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz nowego Funduszu, z którego wspierane będą projekty związane z kulturą i dziedzictwem narodowym w obszarze mediów” – tłumaczył rzecznik rządu Morawieckiego.

To właśnie ten zapis “projekty związane z kulturą i dziedzictwem narodowym w obszarze mediów” będzie furtką do finansowania pisowskiej propagandy. Już nie raz mieliśmy tego przykładu i wiemy, do czego ta władza jest zdolna. W przeszłości dochodziło nawet do finansowania spotkań partyjnych ze środków unijnych przeznaczonych na zupełnie inne cele. Do tej pory partia Ziobry ma problemy z rozliczeniem tych funduszy.

Media na wzór węgierski

Ja twierdzą eksperci około 80 procent mediów na Węgrzech jest kontrolowanych przez partię rządzącą. Orban wykorzystuje blisko 500 większych i mniejszych tytułów do partyjnej propagandy na skalę niespotykaną od upadku komunizmu. Scenariusz sprawdził się na Węgrzech, teraz to samo chce zrobić Kaczyński w Polsce. Szef partii rządzącej twierdzi, że

Media zagraniczne powinny być w Polsce wyjątkiem – twierdzi Kaczyński

Wprowadzany mechanizm przejęcia mediów w Polsce do złudzenia przypomina ten węgierski. Na początek państwo kładzie rękę na przychody, potem pod różnymi pretestami ingeruje w treść, a na końcu przez podstawionego prywatnego przedsiębiorcę wykupuje dociśniętego do muru wydawcę.

Media bez wyboru

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych.

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:- osłabienie a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,- ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,- pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,- faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej.

Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalne media.Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążanie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu: Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard PajuraAgora S.A.AMS S.A.Bonnier BusinessBurda Media PolskaCANAL+Dziennik TrybunaDziennik WschodniEdipresse PolskaEleven Sports Network sp. z o.o.Gazeta RadomszczańskaGreen Content sp. z o.o.Gremi Media S.A.Grupa EurozetGrupa Interia.pl sp. z o.o.Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.Grupa RMFGrupa Wirtualna PolskaGrupa ZPRHelios S.A.Infor BiznesKino Polska TV S.A.Lemon Records sp. z o.o.Marshal AcademyMusic TV sp. z o.o.Muzo.fm sp. z o.o.naTemat.plPolitykaPolska Press GrupaRinger Axel Springer PolskaSTAVKA sp. z o.o.Superstacja sp. z o.o.Telewizja Polsat sp. z o.o.TIME S.A.TV Spektrum sp. z o.o.TVN S.A.Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier GminTygodnik PowszechnyWydawnictwo BauerWydawnictwo Dominika Księskiego WulkanWydawnictwo MagrafWydawnictwo NowinyZakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański

Czytaj dalej i komentuj


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wiki
wiki
3 lat temu

Agora i tak zwane wolne media tak trzymać nie publikować strajkować ale nie tylko dziś wyłączcie się raz na zawsze

emeryt
emeryt
3 lat temu

wczoraj była namiastka stanu wojennego,któryna zafundowała PZPR ….mamy powtórkę,takie odniosłem wrażenie…wolno mi odnosić wrażenia? czy już nie ?