W radiowej Trójce nie usłyszymy już ciepłego głosu Piotra Kaczkowskiego, który był z nami przez ponad pół wieku. Najpierw zrzucili nr 1 z listy przebojów, teraz tracą dziennikarza nr 1. To pokłosie kuriozalnego zawieszenia listy przebojów, w której pierwsze miejsce zajął utwór, który nie przypadł do gustu rządzącym.
Popularny “Kaczor” to legenda dziennikarstwa radiowego oraz popularyzator muzyki rockowej, a dla wielu także największy muzyczny autorytet. Niemal od samego początku związany z Programem 3 Polskiego Radia.
Kultowy “MiniMax” w niedzielny wieczór, “Zapraszamy do Trójki”, “Trzecia godzina”, “W tonacji Trójki”
Piotra Kaczkowskiego zapamiętamy z audydji trójkowych takich jak ; Mój Magnetofon, Kiermasz Płyt, Słuchaj razem z nami, W tonacji Trójki, Zapraszamy do Trójki, Muzyczna Poczta UKF, Kanon Muzyki Rockowej, a przede wszystkim Minimax – Biuro Utworów Znalezionych, w którym prezentował nowości płytowe i klasykę rocka. Przez lata zgromadził wielotysięczną kolekcję płyt z wielu gatunków muzycznych.
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych prowadził słynny “Wieczór Płytowy”, często jeździł za granicę jako prezenter dyskotekowy i dziennikarz, kupował płyty a potem prezentował je wszystkim nam na antenie Trójki.
Zainicjował cykl rozmów z muzykami światowej klasy, które zaowocowały trzema tomami wywiadów: Przy mikrofonie (1999, 2005), 42 rozmowy (2004) i Rozmowy Trzecie (2008). Przetłumaczył tom wywiadów Według The Rolling Stones (2006), w którym postarał się nadać wypowiedziom muzyków maksymalną surowość, nawet kosztem zasad poprawności językowej i piękna.
W latach 1998–2000 był dyrektorem Trójki. Stopniowo w audycjach wrócił do prezentacji nowości muzycznych, w tym polskich. Przygotował 7 płyt pod hasłem minimax pl z plejadą początkujących wykonawców krajowych. Wydał 3 płyty z najciekawszymi nagraniami z lat 70. i 80., a także 10-częściowy wybór światowych archiwaliów sprzed 1946 oraz utworów ze złotej epoki rock and rolla pt. Trzeszcząca płyta.
Niepowtarzalny benefis na 50-lecie pracy w radio, całkowicie zorganizowany przez słuchaczy
Benefis na 50-lecie jego pracy w radiu (przypadające na marzec 2012) odbył się 20 marca 2013 w Fabryce Trzciny i został zorganizowany w całości przez słuchaczy audycji i sympatyków. 22 maja 2013 Trójka zorganizowała odrębny benefis. Z końcem grudnia 2013 Piotr Kaczkowski przestał być już etatowym pracownikiem Polskiego Radia; od początku 2014 programy swoje prowadzi już jako współpracownik i powiedział wtedy –
– Po raz pierwszy od parudziesięciu lat poprowadzę dla państwa audycję już nie jako pracownik Polskiego Radia. Radio postanowiło nie przedłużać mojego etatu – od 1 stycznia jestem współpracownikiem III Programu. Dla państwa, po państwa stronie odbiornika różnica nie powinna być wyczuwalna. Dla mnie, uczuciowo, jest już ogromna – zaznaczył Kaczkowski.
Dziś mamy kolejny etap, Pana Piotra nie usłyszymy już w niedzielny wieczór na antenie Trójki
Kaczkowski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in.: Złotego Mikrofonu Polskiego Radia, Międzynarodowego Złotego Mikrofonu AKG dla Osobowości Radiowej Wszechczasów, “Mateusza” – Nagrody Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia przyznawanej za popularyzację muzyki oraz Krzyża Kawalerskiego i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia
Kolejna legenda odchodzi z @RadiowaTrojka Piotr Kaczkowski … ale przecież to już normalka, nie? Co tam … jeden więcej jedne mniej, wrota otwarte dla chętnych, zdolnych, młodych, wspaniałych i coś tam jeszcze
— adam malecki (@Adam1Malecki) May 19, 2020