fbpx

Duda złożył hołd Kurskiemu. Prezes TVP bohaterem “Solidarności” [VIDEO]


Widzowie telewizji “publicznej” oglądający ostatni zjazd “Solidarności” mogli odnieść wrażenie, że jej prezes to jedna z najbardziej zasłużonych osób dla ruchu. Kurski otrzymał sowite podziękowania od reprezentantów kościoła, IPN oraz aktualnego szefa “Solidarności”, Piotra Dudy. Laurka wystawiona prezesowi rządowej propagandy była wzorowana na przemowach z czasów stalinizmu i wywołała emocjonujące komentarze w sieci.

Solidarność?

W pierwszej chwili może się to wydawać nieprawdopodobne, ale ostatni zjazd historycznego ruchu, który obalił socjalizm, został całkowicie ocenzurowany dla niezależnych mediów. Do środka mogli wejść wyłącznie przedstawiciele związani z obozem “dobrej zmiany” – TVP i Polskie Radio. Jako rzekomy powód podano “zagrożenie wynikające z obecności prezydenta”. W tym samym czasie na sali znajdowało 500 innych osób, które – jak widać – nie stanowiły niebezpieczeństwa. Nie będzie wielką kontrowersją stwierdzenie, iż obecna “Solidarność” stała się oficjalną rządową przybudówką, powiązaną z osobami wylewającymi na innych hektolitry jadu, pokroju Jędraszewskiego czy Kurskiego.

Obecna postawa liderów ruchu ma się nijak do treści 21 postulatów z sierpnia 1980 roku. Jeden z nich mówił wprost o tym, że trzeba “przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań“. Jak to się ma w praktyce było najlepiej widać w trakcie ostatniego zjazdu. Nie dość, że inne media dostały zakaz wejścia na salę, to jeszcze złożono hołd Kurskiemu za to, że zrobił z niego transmisję! – Uroczystości rocznicowe “Solidarności” transmitują wolne media publiczne – zapowiedział w Wiadomościach laurkę dla Kurskiego, Konrad Wąż. Chwilę później pojawiły się gorące podziękowania. – Bardzo dziękuję, prezesie Jacku, że możemy nie tylko my, ale cała Polska oglądać transmisję – mówił Piotr Duda. Później dołączył do niego ksiądz dr Marian Mucha. – To dlatego to podziękowanie składam na ręce pana prezesa Telewizji Polskiej, Jacka Kurskiego – wygłosił duchowny. Możecie to zobaczyć na poniższym nagraniu:

Prezes TVP zasiadł w jednym z pierwszych rzędów i był często pokazywany na antenie w czasie transmisji. – Solidarność jest nośnikiem tych wartości, które konstytuują wspólnotę narodową, a telewizja publiczna jest tym medium, które realizuje to medialnie – powiedział w wywiadzie udzielonym podczas zjazdu Kurski.

Czy według Was zasłużył na tyle wazeliny od uczestników?


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments