Comiesięczny ranking Bloomberga nie pozostawia wątpliwości – Polska jest jednym z państw, które zdecydowanie nie radzą sobie z epidemią Covid-19. Niżej uplasowały się jedynie Brazylia, Czechy i Meksyk.
Aktualny ranking
W ostatni dzień miesiąca przyjrzyjmy się marcowemu rankingowi. Prowadzony jest od listopada i aktualizowany na bieżąco. Bloomberg dokonuje oceny na podstawie danych, dowodzących gdzie walka z pandemią jest najskuteczniejsza, przy najmniejszych stratach społecznych i ekonomicznych. Czynniki to m.in. wskaźnik śmiertelności i liczby testów, a także dostęp do szczepionek i swoboda przemieszczania się. W marcu Polska znalazła się niestety na czwartym miejscu od końca. Najlepiej radzą sobie Nowa Zelandia, Singapur, Australia i Tajwan. Na piątym miejscu uplasował się Izrael, który „podskoczył” aż o dziewięć pozycji. Bloomberg zaznacza, że wpływ na tak dużą poprawę miały tamtejsze błyskawiczne szczepienia. W Izraelu aż połowa obywateli została już zaszczepiona. Europie wytknięto natomiast znaczne błędy.
Koronawirus w Europie
Bloomberg zestawia kraje takie jak Izrael, Australia, czy Nowa Zelandia, z państwami europejskimi. Zauważa przy tym, że Europa wprowadzała ograniczenia dość chaotycznie – na zmianę poluzowywano je i zaostrzano. Efektem tego jest obecny lockdown m.in. we Francji, która już „wychodziła na prostą”. Dziś, Paryżanie, zamiast świętować rocznicę wybudowania wieży Eiffla, pozostają w domach. Autorzy zestawienia, w wyjaśnieniach wielokrotnie podkreślają znaczenie szczepionki – to dzięki niej, Izrael i inne państwa wychodzą obronną ręką z pandemii.
Polska na szarym końcu rankingu
Ranking zamykają Polska, Brazylia, Czechy i Meksyk. W ostatnim czasie Polska spadła w zestawieniu aż o dziesięć pozycji i uplasowała się na 50 miejscu. Twórcy rankingu podkreślają zagrożenie w kraju, płynące z rozprzestrzeniania się brytyjskiej odmiany wirusa. Jak widać na przykładzie czołowych państw w zestawieniu, ratunkiem okazały się dla nich konsekwentnie wprowadzane obostrzenia i dyscyplina nie tylko w przestrzeganiu ich, ale także w programie szczepień. Z pełnym rankingiem można zapoznać się pod linkiem:
Opinia publiczna zamroczona propagandą
Jeżeli mowa o rankingach to zajrzyjmy jeszcze do sondaży. To kompletnie niezrozumiała sytuacja kiedy Polska znajduje sie na szarym końcu w powyższym rankingu, a 46% społeczeństwa skłania się do życzliwej lub umiarkowanej dla rządu oceny działań w pandemii. Siła propagandy okazuje się mocniejsza od śmiertelnego wirusa.