fbpx

Potężna pomyłka straciliśmy 8 tysięcy szczepionek.


7
Subksrybuj nas na Google News

Dopiero w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia wydało spec komunikat, żeby z jednej fiolki przesłanej przez Pfizera można było otrzymać sześć szczepionek, a nie pięć jak to robili medycy. Wychodzi na to że ktoś nie doczytał instrukcji obsługi.

Wpadek rządzących mamy co nie miara. Na początku tłumaczyli że respiratory i maseczki to nawet od diabła by kupowali w trosce o zdrowie społeczeństwa. Potem nieudolne działania zwalali na nieprzewidywalność wirusa. Dziś dowiadujemy się że ktoś nie doczytał instrukcji. Skład naszego rządu jest jednym z największych na świecie w stosunku do mieszkańców. Nie znalazł się nawet jeden który zajrzał do instrukcji obsługi?

W całej Polsce zaszczepiono dotąd ponad 40 tysięcy osób.  Łatwo policzyć, że użyto do tego 8 tysięcy fiolek. Z każdej fiolki uzyskano 5 szczepionek zamiast sześciu. Czyli zmarnowano 8 tysięcy szczepionek.

Charakterystyka produktu medycznego jedno, a szkolenia co innego

Lekarze tą sytuację tłumaczą zapisami w dokumencie zwanym „charakterystyką produktu medycznego”, który dostali razem ze szczepionkami. Nie mogą postępować inaczej i pozostałą w fiolce szczepionkę wylewają do kosza.

– Nie z każdej fiolki szósta dawka zostawała – zastrzega profesor Drobnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – Na szkoleniach przedstawiciele producenta szczepionki, firmy Pfizer, tłumaczyli, ze szósta dawka jest na zapas. Gdyby coś się wychlapało, wylało, rozbiło – dodaje Monika Kowalska. – I tak też jest traktowana.

Jednak co innego możemy przeczytać w amerykańskich fachowych pismach medycznych. Z jednej fiolki udaje się uzyskać i podawać pacjentom sześć szczepionek. Jednak nie można sie dziwić lekarzom ponieważ minister zdrowia rozlicza ich z ilości fiolek i zaszczepionych pacjentów. Jeżeli robili by więcej zastrzyków z jednej fiolki, to okazałoby się że pacjenci nie dostali pełnej dawki preparatu.

Ministerstwo naprawia błąd. Lepiej później niż wcale.

W środę wieczorem, w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Zdrowia, czytamy, że „w opinii Ministra Zdrowia oraz Konsultanta Krajowego do spraw farmacji szpitalnej pozyskanie i podanie sześciu dawek z jednej fiolki produktu jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne.” Pod jednym wszakże warunkiem: że nie było żadnych ubytków i szósta szczepionka zawiera pełną dawkę leku czyli 0,3 ml.

Źródło Medonet.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

7

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
19
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
1
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
5
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
3
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments