fbpx

Rafał Trzaskowski wywołał burzę w sieci. Poszło o Jana Pawła 2


Subksrybuj nas na Google News

Rafał Trzaskowski jest zadeklarowanym ateistą. Brak wiary był wykorzystywany w kampanii wyborczej, jedno z pytań legendarnej ustawki w Końskich dotyczyło pierwszej komunii, co odnosiło się wprost do jego dziecka. Miało to zmobilizować elektorat wiejski do pójścia i można zaryzykować stwierdzenie, że finalnie pomogło Andrzejowi Dudzie. Prezydent Warszawy zamieścił wczoraj wpis na Facebooku, w którym odniósł się do postaci Karola Wojtyły, czym wywołał lawinę krytycznych komentarzy.

Postać Karola Wojtyły wywołuje ocean skrajnych emocji. Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie że jest ich więcej teraz, niż za życia. Kiedyś nie do pomyślenia była jakakolwiek krytyka jego osoby, mówiło się wręcz o „pokoleniu JP2”. Jednak wraz z kolejnymi informacjami na temat pontyfikatu i liberalnym podejściem do walki z pedofilią wśród księży, zaczął tracić autorytet. W tym momencie opinie są skrajnie podzielone. Dla jednych to nadal wzorzec, który miał udział w obaleniu ZSRR i wypromował Polskę na świecie. Inni, zwłaszcza skrajna lewica, nie mają dla niego litości. Publicysta “Krytyki Politycznej, Jaś Kapela określa go wręcz „zbrodniarzem”. Rafał Trzaskowski postanowił nawiązać do spuścizny papieża, czym sprowokował burzliwą dyskusję. – Dla wielu Jan Paweł II to przede wszystkim autorytet moralny i religijny. Ale to także wielki erudyta i autor znakomitych tekstów – pisanych wyrafinowaną polszczyzną, z mnóstwem odniesień do filozofii, literatury, sztuki, a także do naszego rodzimego folkloru góralszczyzny – rozpoczął swój post włodarz stolicy. Wpis dotyczył konferencji poświęconej dziełom literackim i teatralnym JP2. Pojawił się na niej biskup Kazimierz Nycz.

Jego słowa dały asumpt do burzliwej dyskusji internautów. Z jednej strony pojawiły się głosy aplauzu, ale zdecydowana większość głosów była mniej przyjazna. – Dlaczego wciąż politycy mają potrzebę pokazywania się w towarzystwie osób z organizacji przestępczej jaką jest kościół katolicki? – grzmi jeden z internautów. Nie zabrakło też nawiązań do kościelnej pedofilii i poglądów w sprawie prezerwatyw w dobie epidemii AIDS. Pojawiły się też oczekiwania całkowitej laicyzacji państwa i oddzielenia władzy świeckiej i kościelnej.

A według Was powoływanie się na spuściznę papieża powinno budzić aż takie emocje?


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polska demokracja 5/10
Polska demokracja 5/10
2 lat temu

Jan Paweł II to agent komunistów sprawił, że komuniści nie stracili tak naprawdę władzy i byli bezkarni. Do dziś nie przeprowadzono pełnej dekomunizacji. Główną przyczyną było zahamowanie reform i rozdziału państwa od kościoła. Efektem pseudo reform Solidarności była odbudowa i integracja władzy kościoła z rządem Lecha Wałęsy. Chyba każdy pamięta znaczek matki boski wpięty w klapę marynarki Wałęsy. Otóż to nie był jego pomysł tylko ten symbol oznaczał nierozerwalny sojusz z kościołem. Polska pod patronatem Jana Pawła II może i spowodowała zmiany. Niestety czas zweryfikował te wydarzenia i rażące nadużycie władzy przez państwo i kościół. Społeczeństwo po raz kolejny zostało… Czytaj więcej »

Obiektywny
Obiektywny
Odpowiedź do  Polska demokracja 5/10
2 lat temu

Odłączenie krwiopijców kościoła od cywilizowanego Państwa już dawno powinno zakończyć rozwodem. Kraj stałby się bogatszy i zapanowała by normalność.

ateista
ateista
2 lat temu

Jak już to religie interesują mnie tylko jako mity a raczej bjiki .A jeśli idzie o P2 to należy pokazywać nie tylko białe ale i ciemne strony .

krzycho 45
krzycho 45
2 lat temu

Powodem, dla którego opuszczamy Kościół jest fakt, że nie uczęszczamy do kościoła. Kościół w naszej ocenie skompromitował się na wielu polach, m.in. tuszowaniem pedofilii; mieszaniem się w politykę; brakiem poszanowania osób z kręgu LGBT twierdzeniami takimi jak to, że homoseksualizm to wynaturzenie; brakiem poszanowania praw kobiet; krytyką in vitro i wieloma innymi. Nie chcemy być częścią tej wspólnoty.

krzycho 45
krzycho 45
2 lat temu

Warszawa ma zdaje się w gronie swoich honorowych obywateli aż ośmiu biskupów, różnej maści i o różnym kolorze podniebienia, ale przynajmniej trzech z nich to ewidentni współuczestnicy kościelnego procederu pedofilskiego. W tym sensie, że kryli księży aktywnych pedofili (może sami też kryli, kto wie) co nie jest zdaje się zasługą pretendującą do otrzymania jakichkolwiek zaszczytów, w jakimkolwiek mieście.

Jerlat
Jerlat
2 lat temu

Czego się czepiacie Pana Trzaskowskiego.?
Mówił o Janie Pawle II jako o nieprzeciętnym Polaku, posługującym się świetną polszczyzną, dobrym mówcą i aktorem, znającym filozofię etc. I to jest szczera prawda.
Nie oceniał Jego działalności religijnej, moralnej czy politycznej.
Nie wysilajcie się aby cokolwiek “dołożyć” Trzaskowskiemu.