fbpx

Studia zdalne potrwają jeszcze przynajmniej pół roku. Co na to studenci?


Subksrybuj nas na Google News

Centrum Badawcze Flow przebadało studentów z 76 polskich uczelni i zadało im pytania na temat nauki online. Zdalna forma nauki jest gorsza od stacjonarnej- takiego zdania jest prawie 44 procent ankietowanych. 20,5 procent uważa, że nauka online jest lepsza, a 35.5- że jest porównywalna. Aż 93,6 procent respondentów twierdzi, że nauka stacjonarna jest po prostu bardziej efektywna, jednak 45,9 procent studentów uważa, że jakość nauki przez Internet jest porównywalna do tej sprzed pandemii. Inne zdanie ma 41 procent badanych- ich zadaniem taka forma nauki jest gorsza.

Wymagania prowadzących zajęcia online są większe. Tak twierdzi nieco ponad połowa studentów. Zaledwie niecałe 18 procent uważa odwrotnie. 54 procent ankietowanych stwierdziło, że ich efektywność zmieniła się na gorsze, tylko 22 procent- że na lepsze. Wielu studentów oświadczyło, że teraz poświęcają mniej czasu na naukę. W tym gronie jest 42,3 procent wszystkich badanych. Więcej czasu niż przed pandemią poświęca zaledwie niecałe 30 procent ankietowanych.

Główną wadą nauczania zdalnego jest słaby kontakt z prowadzącymi.

Tak przynajmniej stwierdziło nieco ponad 46 procent badanych studentów. Spytani o najlepszą formę nauki odpowiedzieli: wykłady zdalnie, ćwiczenia stacjonarnie- 37.3 procent, wszystko stacjonarnie- 33.8 procent, a wszystko zdalnie-29.

Nie każdemu pasują zajęcia online. Brak kontaktu ze znajomymi, z prowadzącymi, inne wymagania nie każdego przekonują do takiej formy nauki. Jednak wszyscy będą musieli się do niej przyzwyczaić. Nauka zdalna ma swoje wady i zalety, nie zmienia to faktu, że warto patrzeć na pozytywne strony, bo zamartwianiem się i narzekaniem i tak nic nie zdziałamy.

Zobacz całe badanie tutaj.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments