fbpx

Syria. Listy z wojny, która się nie skończyła. Fotoreportaż TYLKO DLA DOROSŁYCH

3119 DNI ponad 8 lat trwa już wojna w Syrii najkrwawsza wojna tego stulecia, to o 2 lata dłużej niż II wojna światowa .


Subksrybuj nas na Google News

3119 dni,ponad 8 lat trwa już wojna w Syrii,   najkrwawsza wojna tego stulecia , to o 2 lata dłużej  niż II   wojna światowa.

Historia tej  wojny  na nikim już nie robi wrażenia. Prawdziwej liczby ofiar świat pewnie nigdy nie pozna ponieważ wspólnota międzynarodowa przestała je już liczyć. Śmierć i zniszczenie   stały się  codziennym doświadczeniem Syryjczyków 

Uwaga poniżej znajduje się link do bardzo drastycznego filmu (tylko dla osób dorosłych i o silnych nerwach).

https://www.facebook.com/jalal.mohamad799/videos/2424011414587146

.Ten konflikt rozwinął się w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Nikt nie myślał, że dojdziemy do pół miliona ofiar, doprowadzimy do tak ogromnych zniszczeń, tak straszliwej biedy. 

Dramat Syryjczyków – 83 proc. mieszkańców żyje w totalnym ubóstwie, ponad 13 mln ludzi potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej i medycznej

          Największymi ofiarami są dzieci. 

Tylko w ubiegłym   roku zginęło ich 1106,tysiące zostały sierotami…

Światu zupełnie nie zależy na tym, by zaprowadzić pokój i sprawiedliwość, ta wojna może trwać jeszcze bardzo długo… 

https://www.facebook.com/Abdulkafi.Alhamdo/videos/342571403066710/

Ale nie  wszyscy odwrócili się  od  Syryjczyków …

Renata Grzybczak – ,,Światło dla  Syrii – Light for  Syria ’’ 

Renata ,absolwentka i pracownik  Uniwersytetu  Jagiellońskiego, humanistka.

Jeżeli chcesz mówić o sprawiedliwości , mów o ludobójstwie  w Syrii .                         Dzieje  się teraz !

…poprosiłam Renatę ,Kiedy znajdziesz chwilę napisz  o fundacji, pisz do mnie listy,listy z  Syrii” żeby ludzie usłyszeli to od Ciebie ,zobaczyli prawdę a nie tylko ,,oficjalne doniesienia”

LIST  1                     

,,Trzy lata temu widzę po raz pierwszy zdjęcia z Aleppo: ulicą płynie rzeka krwi, a przy zwłokach ojca płacze maleńkie dziecko. Od tej chwili każdego dnia szukam wiadomości z Syrii. Sytuacja ludności cywilnej, a zwłaszcza dzieci, które cierpią niewyobrażalne męki w trakcie bombardowań, giną w nich, są okaleczane, zostają sierotami, jest tragiczna.

 Poznaje  Syryjczyków , którzy są  w Aleppo . wśród  nich jest Mohammad Alahmad.

Mohammad Alahmad w czasie oblężenia miasta organizuje wolontariat, pomaga ludności cywilnej w zdobywaniu jedzenia i wody, wspomaga obronę cywilną w wydobywaniu żywych i umarłych spod gruzów bombardowanego miasta. Z każdym dniem oblężenia sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna: ludzie giną w bombardowaniach, z głodu, zimna, od chorób.

16.12.2016

 Po bezowocnych apelach o stworzenie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej, rodziny opuszczają swoje domy, stają się uchodźcami we własnym kraju: bezdomni, bez pracy, bez dobytku. Z traumą, ranami ciała i duszy, z żałobą po zabitych dzieciach, rodzeństwie, rodzicach, przyjaciołach. Autobusy zatrzymują się w zachodnich wsiach Aleppo. Ludzie wysiadają…. 

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2017 pytam Mohammada jak mogę pomóc jego rodzinie. Są bezdomni. Zbieram pieniądze na wynajęcie mieszkania. Mohammad opowiada mi, w jakich tragicznych warunkach żyją wysiedlone rodziny.

Podejmuję decyzję o systematycznej pomocy.13.10.2017 zostaje zarejestrowana FUNDACJA ŚWIATŁO DLA SYRII (LIGHT FOR SYRIA)

Przedstawicielem fundacji w Syrii jest Mohammad Alahmad

Organizuje dystrybucję żywności i podstawowych produktów. Ponieważ wysiedlonych rodzin jest bardzo dużo, wybiera najuboższych: dzieci, którym w bombardowaniu Aleppo zginęli rodzice, samotne matki lub ojców z gromadką dzieci, ludzi bez kończyn, mieszkańców prowizorycznych obozów. Pomoc jest zależna od datków społeczeństwa polskiego.
Syrii.

13 maja 2019

,,Zwiększyliśmy nakłady na pomoc humanitarną i przekierowaliśmy aktywność państwa na tak zwane projekty bilateralne – poinformowała minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa, przedstawiając wnioski z raportu podsumowującego polską pomoc humanitarną.

KŁAMSTWO!!!!

Nie ma grantów: pomocy humanitarnej dla Syrii na rok 2019

Efekty polityki PiS , która ksenofobię podniosła do rangi cnoty.(przypis autora)

#AkcjaZima
Zbliża się kolejna zima, przed którą chcemy zaopatrzyć rodziny w ciepłe ubrania, kurtki, piecyki. Zakładając fundację myślałam, że będziemy mieć pieniądze z funduszy unijnych i ojczystych, jednak takich funduszy nie ma dla ludności cywilnej mieszkającej w Syrii.
Tylko dzięki Wam ta pomoc jest możliwa. A zakres zależy od Waszych wpłat.


Przypominam, że mamy pod opieką 100 rodzin w obozie dla uchodźców wewnętrznych, tyle samo rodzin wynajmujących ruiny, mamy ciężko chore dzieci. Pomagamy im tylko my.

Światło dla Syriii powstało po to, aby nieść pomoc dla dzieci i ich rodzin, by ulżyć w cierpieniu i rozpaczy, by pomóc żyć i dać nadzieję. 
Tworzymy wspaniałą społeczność ludzi, którzy nie są obojętni na ogromny ból i osamotnienie, które jest doświadczane przez Syryjczyków. Zapraszam wszystkich do pomocy. 

Nr konta fundacji ” Światło dla Syrii”, na które gorąco prosimy o wpłaty:
PKO Bank Polski
13 1020 2906 0000 1302 0393 8784
Kod Swift PKO BP:
BPKOPLPW
www.swiatlodlasyrii.org.pl

W listach z Syrii bedziemy  Wam opowiadać o wojnie która wciąż trwa ,  o dzieciach , podopiecznych  Renaty i Mohammada i o ludziach  którzy narażając  życie,ratują  sieroty , niosą  nadzieje tam gdzie jej nie ma.  

I  niosą Światło dla Syrii z Serca Polski

 Pamiętaj czytając  również  pomagasz ! Cały dochód  z reklam  przeznaczony jest na rzecz fundacji ,, Światło dla Syrii” 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments