fbpx

Syria.Listy z wojny , która się nie skończyła. List 2. Chłopiec i lew

Syryjczycy mówią:" Chcieliśmy tylko wolności". A każdy dzień ich życia to walka o przetrwanie.


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] S [/boombox_dropcap]

yria .Pustynia. W rozedrganym od gorąca powietrzu widzisz lwa. Rozszarpuje młodą gazelę.Potężne łapy uzbrojone w pazury rozrywają ofiarę.. Matka może tylko stać i patrzeć jak jej młode powoli staje okrwawionym strzępem..

al- Assad  po arabsku znaczy lew…

Nazywano go syryjskim lwem, sfinksem z Damaszku, a nawet arabskim Bismarckiem…

 Hafiz al-Assad, przejął władzę w 1971 roku w wyniku zamachu stanu. Utrzymał stan wyjątkowy wprowadzony osiem lat wcześniej podczas przewrotu wojskowego, w którym sam brał udział. Rządził niezwykle twardą ręką. Nie wahał się używać wojska przeciwko wszelkim przejawom buntów ze strony społeczeństwa przeciwko niesprawiedliwym aresztowaniom i torturom w więzieniach.

Syria. Listy z wojny, która się nie skończyła. Fotoreportaż TYLKO DLA DOROSŁYCH

 Jeżeli kogoś nienawidził – kazał zabijać…

Wysyłał ludzi, którzy mieli to zrobić. Zachowywał się jak despota, rozbudował służbę bezpieczeństwa, wywiad, kontrolował życie cywilne. W Syrii nie było demokracji i wolnej prasy.

W zbuntowanym mieście Hama – był rok 1982 – …wojska Hafeza w ciągu dwudziestu siedmiu dni zabiły dwadzieścia tysięcy ludzi. 

Dlaczego wspominam o Hama ? 

W toczącej się od 2011 roku wojnie ,miasto znów stało się miejscem krwawych zajść. Tym razem rozkazy wydawał syn Hafiza – Baszar al-Asad.

Trwały sojusz polsko-amerykański ? Zdrada i cios w plecy ,,Nie będziemy bronić Kurdów…”- sojusznika w wojnie z ISIS

Baszar al-Assad – młody  lew

Nieśmiały, cichy jako dziecko, obecny prezydent Syrii nie rzucał się w oczy.

Nigdy też nie miał rządzić krajem, jego ojciec do tej roli przeznaczył starszego syna – Basila. 

Prowadziłby pewnie dostatnie, spokojne życie lekarza, gdyby nie nagła śmierć brata w wypadku samochodowym w 1994 roku. Bashar ,zmuszony został przez ojca – ówczesnego dyktatora Syrii, Hafiza al-Assada, do natychmiastowego powrotu z Wielkiej Brytanii. W ciągu dwóch lat odbył kursy i szkolenia, które go zmieniły nie do poznania. Dawny cichy maminsynek nagle zaczął się prezentować jako pewny siebie człowiek, stanowczy, elokwentny.

 Gdy w 2000 roku przejął władzę po swoim zmarłym ojcu, słowo demokracja niezwykle często pojawiało się na jego ustach.

Wielu uwierzyło, że nastał czas odwilży, po „żelaznych rządach” jego ojca.

Bashar al-Assad nie miał ani przez chwilę zamiaru „odpuścić” społeczeństwu, jego mowy, które wypełniały umysły rodaków nadziejami i marzeniami o lepszym jutrze okazały się tylko dobrą zagrywką propagandową…

Miał zostać  okulistą  … został dyktatorem

W czerwcu 2011 roku jedną ręką podpisywał dekrety znoszące trwający czterdzieści osiem lat stan wyjątkowy, a drugą ustawiał czołgi na ulicach. Tych, którzy protestowali, od początku nazywał terrorystami. Mówił: to nie armia strzela do ludzi, tylko ekstremiści w kradzionych mundurach.

Czy zarzuca się rozlew krwi chirurgowi w trakcie operacji?

Bashar al-Assad „Forum”, 18 czerwca 2012

Jego przeciwnicy będą mówili, że znacznie bardziej niż  leczenie,  przypada mu do gustu wykłuwanie oczu przeciwnikom politycznym i wszystkim, którzy po prostu znaleźli się w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiednim czasie… 

Renata Grzybczak – ,,Światło dla  Syrii – Light for  Syria ’’ 

 List 2. Chłopiec i lew 

 Hamza al Khateeb mieszkał z rodzicami w wiosce Daraa.  Uwielbiał patrzeć  jak jego gołębie pocztowe latają  domem, ponieważ susza nie pozwalała mu cieszyć się pływaniem. Miał reputację hojnego dziecka;Często prosił rodziców o pieniądze, by dać je biednym.

Syria. Listy z wojny, która się nie skończyła. Fotoreportaż TYLKO DLA DOROSŁYCH

..Pamiętam, że kiedyś chciał dać komuś dać 100 funtów syryjskich( ok.2 dolary), a jego rodzina powiedziała, że to zbyt wiele.Ale Hamza powiedział: Mam łóżko i jedzenie,podczas gdy ten facet nie ma nic”;. I tak przekonał swoich rodziców, by dali biednemu człowiekowi 100″;, opowieda  kuzyn Hamzy

 Być może Hamza al Khateeb nie słyszał rady starszych: „ściany mają uszy, ktoś zawsze obserwuje, bądź ostrożny”.  Miał tylko 13 lat, w Der’aa napisał na ścianie swojej szkoły: „Doctor get out”. 

Bashar Assad odpowiedział furią, aresztując Hamzę.  Po miesiącu jego ciało zostało podrzucone pod rodzinny dom. Siepacze Assada okaleczyli dziecku genitalia, jego ciało miało ślady bestialskich tortur, było palone papierosami, plugawione na wszystkie możliwe sposoby. 

W wielu miastach wybuchły spontaniczne nieuzbrojone protesty. Ludność Syrii miała dość rządów klanu, który za każdy niezgodny z jego wolą czyn karał śmiercią lub wiezieniem.

To było 8 lat temu, Syryjczycy w pokojowych demonstracjach żądali wolności i demokracji. Do bezbronnych ludzi Assad kazał strzelać, działaczy opozycji zamykano do więzień.Bodies of people killed by Syrian security forces during protests in Daraa city, stored in a mobile refrigerator, May 4, 2011. © 2011

Historia niczego nas nie nauczyła. Starcie Trumpa i Putina może rozegrać się na terytorium Polski.

Walka o godność i wolność trwa cały czas, ale jej cena to śmierć, wysiedlenia, tortury w więzieniach – rzeźniach reżimu Assada, migracja, która często nie jest życiem, tylko śmiercią, ubóstwo i odzieranie z godności. 

Syryjczycy mówią:” chcieliśmy tylko wolności”. A każdy dzień ich życia to walka o przetrwanie. Mówią: ” Wszystkich nas zabiją, to koniec”. W więzieniach reżimu Assada są więzione też dzieci. Od lat ich los nie jest nikomu znany. 

Mówmy o tym, bo ludność cywilna w Syrii jest mordowana każdego dnia. To jest ludobójstwo, na które świat zamyka oczy.

To jest ludobójstwo, na które świat zamyka oczy.

A to, córka znajomego. Oblężona Ghouta. Najpierw ginie żona w schronie a mała jest ranna. Ojciec z nią idą do innego schronu. Tam bomba zabija ją na jego rękach..Rodzice: pracownicy uniwersytetu w Damaszku Cała ta rodzina została zamknięta w więzieniu. Nikt nie wie czy żyją…

Syryjczycy od dawna proszą o solidarność. Bądźmy ich głosem. Ich nikt nie słyszy. Nikt nie słyszy głosu dziecka spod gruzów zbombardowanego domu: “uratuj mnie”, nikt nie czuje bólu tysięcy matek i ojców, którzy musieli pogrzebać swoje dzieci.

06.10.2019 Reżim prezydenta Asada odebrał “prezent” od Donalda Trumpa.Wycofanie  wojsk z północnej Syrii. Nic juz  nie obroni ludności cywilnej przed pacyfikacją….

Nie ma grantów pomocy humanitarnej dla Syrii na rok 2019

Efekty polityki PiS , która ksenofobię podniosła do rangi cnoty.(przypis autora)

#AkcjaZima
Zbliża się kolejna zima, przed którą chcemy zaopatrzyć rodziny w ciepłe ubrania, kurtki, piecyki. Zakładając fundację myślałam, że będziemy mieć pieniądze z funduszy unijnych i ojczystych, jednak takich funduszy nie ma dla ludności cywilnej mieszkającej w Syrii.
Tylko dzięki Wam ta pomoc jest możliwa. A zakres zależy od Waszych wpłat.

Trwały sojusz polsko-amerykański ? Zdrada i cios w plecy ,,Nie będziemy bronić Kurdów…”- sojusznika w wojnie z ISIS

Przypominam, że mamy pod opieką 100 rodzin w obozie dla uchodźców wewnętrznych, tyle samo rodzin wynajmujących ruiny, mamy ciężko chore dzieci. Pomagamy im tylko my.

Światło dla Syriii powstało po to, aby nieść pomoc dla dzieci i ich rodzin, by ulżyć w cierpieniu i rozpaczy, by pomóc żyć i dać nadzieję.
Tworzymy wspaniałą społeczność ludzi, którzy nie są obojętni na ogromny ból i osamotnienie, które jest doświadczane przez Syryjczyków. Zapraszam wszystkich do pomocy.

Nr konta fundacji ” Światło dla Syrii”, na które gorąco prosimy o wpłaty:

PKO Bank Polski

13 1020 2906 0000 1302 0393 8784

Kod Swift PKO BP:

BPKOPLPW

www.swiatlodlasyrii.org.pl

W listach z Syrii bedziemy  Wam opowiadać o wojnie która wciąż trwa ,  o dzieciach , podopiecznych  Renaty i Mohammada i o ludziach  którzy narażając  życie,ratują  sieroty , niosą  nadzieje tam gdzie jej nie ma.  

I  niosą Światło dla Syrii z Serca Polski

 Pamiętaj czytając  również  pomagasz ! Cały dochód  z reklam  przeznaczony jest na rzecz fundacji ,, Światło dla Syrii” 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments