fbpx

Szykuje się paraliż polskiego budżetu na koniec roku. “Rząd przygotowuje się na najgorsze, będzie się chwalić, ale tylko na papierze”


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Rząd Zjednoczonej Prawicy przegłosował znowelizowany budżet na ten rok. Miało to miejsce niedawno, ale do dziś nie został opublikowany nowy plan dochodów i wydatków państwa z uzasadnieniem.  Ekonomiści wskazują na parę aspektów sprawy i ostrzegają: “Rząd przygotowuje się na najgorsze, będzie się chwalić, ale tylko na papierze”.

Deficyt, deficyt i jeszcze raz deficyt

Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP twierdzi, że deficyt budżetu centralnego jest ogromny, a ogromna część wydatków realizowana jest poza budżetem.

“Diabeł tkwi w szczegółach, ogłoszono tylko kilka liczb, a wciąż nie znamy podstaw takich, a nie innych wyliczeń. Wysoki deficyt może jednak wskazywać na coś, o czym my dziś jeszcze nie wiemy. Sam wynik budżetu państwa to jedynie fragment całego sektora finansów publicznych. Jednak deficyt budżetu centralnego w kwocie 109 mld zł jest ogromny, biorąc pod uwagę wykonanie po lipcu oraz fakt, że ogromna część wydatków jest realizowana poza budżetem, np. przez fundusze w BGK czy przez PFR” – twierdzi Dudek.

Czytaj także: Jest wniosek Polski o gigantyczną pożyczkę z Unii Europejskiej. 50 miliardów złotych na 15 lat!

Co to w praktyce oznacza?

Jak twierdzi ekspert to, że rząd buduje sobie swoiste bufory na końcówkę roku. Zupełnie jakby przewidywano, że ta będzie bardzo ciężka. Do tego ponoć resort przesuwa wydatki z 2021 r. na ten rok.

Dudek jest też zdania, że “nowelizacja to znowu „brak przejrzystości” i „kreatywność”. – Co do budżetu na 2021 rok, to moim zdaniem będzie bazował on na silnym odbiciu wzrostu gospodarczego – spuentował.

Czytaj także: “Tęczowy zakątek” – nazwa tego żłobka przeszkadza PiS-owskiemu radnemu. “Należy ją bezwzględnie zmienić!”

źródło: crowdmedia.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments