Tabletka “dzień po” – wszystko, co musisz wiedzieć. Rodzaje, skuteczność, recepta, skutki uboczne


Odbywając stosunek płciowy zawsze istnieje ryzyko “wpadki”. Pęknięta prezerwatywa, niezastosowanie tabletki antykoncepcyjnej i wiele innych czynników może spowodować zapłodnienie. Czy nieplanowana ciąża jest w takim przypadku możliwa do uniknięcia? Tak, jednym ze sposobów jest antykoncepcja awaryjna. Oto co musisz o niej wiedzieć. 

Czym jest tabletka “dzień po”? 

Metoda antykoncepcji awaryjnej jest stosowana w sytuacjach, kiedy zaistniała potrzeba zapobiegnięcia zajścia w ciąże kobiet, które odbyły stosunek płciowy bez użycia zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy okazało się one nieskuteczne.

Pigułka “dzień po” w takich sytuacjach powinna być zażyta maksymalnie 5 dni od odbycia stosunku, jednak najlepiej zastosować ją w jak najszybszym czasie. 

Jak działa tabletka “dzień po”? 

Warto rozróżnić, że lek stosowany w przypadku antykoncepcji awaryjnej to nie to samo, co pigułka aborcyjna. Środek taki jak m.in. Ellaone powoduje jedynie opóźnienie lub zapobiegnięcie owulacji. Ma to na celu uniemożliwienie zapłodnienia. Jeżeli jednak już do niego doszło, ciąża nie jest przerwana, a z badań wynika, iż leki tego rodzaju nie wpływają negatywnie na jej rozwój. Co więcej, wbrew błędnej opinii, nie jest to także środek wczesnoporonny. 

Najczęściej jest to rozwiązanie, z którego korzystają kobiety, u których doszło do stosunku obarczonego ryzykiem ciąży związanej z nieprzewidzianą sytuacją. Na przyjęcie tabletki często decydują się kobiety, które padły ofiarą napaści seksualnej. 

Tego rodzaju antykoncepcja może opóźniać miesiączkę nawet o tydzień. W przypadku jednak gdy owulacja nie nastąpi w przeciągu kolejnych trzech do czterech tygodni, należy wykonać test ciążowy. 

Antykoncepcja awaryjna – który lek wybrać? 

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek do zapobiegania ciąży.  Chodzi o preparat Escapelle oraz wspomniany już Ellaone. W obu przypadkach sposób działania jest zbliżony. Różnicę stanowią substancje aktywne w nich zawarte. Do otrzymania każdego z nich niezbędna jest recepta. Wymagać jej będzie każda legalnie działająca apteka na terenie kraju. 

Escapelle – wypróbowana i sprawdzona tabletka “dzień po”

Preparat Escapelle to wypróbowany i bezpieczny środek mający za zadanie zapobiegać niechcianej ciąży w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Substancja czynna w tym przypadku to lewonorgestrel, będący żeńskim hormonem. Zastosowanie tabletki to opóźnienie lub zahamowanie owulacji, dodatkowo nie pozwalając zagnieździć się blastocyście. Skuteczność środka jest tym większa, im czas zastosowania jest krótszy. 

ellaOne – co musisz wiedzieć?

Kolejny powszechnie stosowany awaryjny środek antykoncepcyjny to ellaOne. Bezpieczeństwo i skuteczność ellaone jest równie wysoka co w przypadku jej odpowiednika. W tym jednak przypadku lewonorgestrel zastąpiony został przez octan uliprystalu. Tabletka ta, aby zadziałała skutecznie, powinna zostać połknięta maksymalnie 120 godzin od odbycia stosunku. Według producenta jest to najskuteczniejsza tabletka dzień po dostępna na rynku. Na stronie opublikowano dane, z których wynika, że jedynie 2 na 100 kobiet zachodzą w ciążę po przyjęciu preparatu. 

Czy tabletka “dzień po” ma skutki uboczne? 

Awaryjny środek antykoncepcyjny, powszechnie znany jako tabletka dzień po, może powodować szereg skutków ubocznych. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy: 

  • nudności i wymioty 
  • zawroty i ból głowy 
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego 
  • zmiany skórne i reakcje alergiczne 

Więcej informacji na temat tego, jak działa antykoncepcja awaryjna, może udzielić nam lekarz ginekolog. Warto pamiętać, że środki farmakologiczne tego rodzaju, dostępne są wyłącznie na receptę i nie należy stosować tabletek nieznanego pochodzenia. 

Źródła:

  • https://e-recepta.net/tabletka-dzien-po
  • https://e-recepta.net/leki/ellaone
  • https://e-recepta.net/leki/escapelle
Exit mobile version