fbpx

Trybunał Sprawiedliwości UE. orzekł, że czystka emerytalna w polskim Sądzie Najwyższym była sprzeczna z prawem UE


pexels
Subksrybuj nas na Google News

Od wykroku nie przysługuje odwołanie. Panie Premierze, kto i z czyjej kieszeni wpłaci ewentualne roszczenia poszkodowanych? Z wyroku wynika, że instytucje Unii muszą strzec niezawisłości sądownictwa, a to może oznaczać nowe procesy.

Polscy sędziowie są tak samo sadziami Unii, jak Polacy europejczykami. Zapiszmy to głęboko w pamięci, bo przyda się jeszcze nie raz.

Skarga płynęła we wrześniu 2018 r. Uznała, że polska ustawa o SN narusza art. 19 Traktatu o UE, który zobowiązuje kraje wspólnoty do „ustanowienia środków zaskarżenia niezbędnych do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii”.

Wydany wyrok ma kolosalne znaczenie dla ustroju całej Unii – potwierdza, że kompetencje krajów co do kształtowania własnych sądów są ograniczone wymogami UE, które Komisja Europejska może egzekwować w procedurach dyscyplinujących.

Kolejne sprawy w toku

Nie zapominajmy też, że przed Trybunałem toczą sie jeszcze sprawy wynikające z pytań prejudycjalnych od polskich sądów. Pytania te dotyczą zmian w polskim prawodawstwie od 2016 roku. Jedne z najbardziej kontrowersyjnych dotyczą Izby Dyscyplinarnej KRS.

Trudna sytuacja dla Prezydenta Dudy, który podpisał i bardzo bronił tej ustawy.

POLUB NAS NA FACEBOOKU


Like it? Share with your friends!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments