20 lat temu w Gdańsku powstała partia, która w ciągu kilku lat zacznie rządzić Polską. Ona sama wraz z Prawem i Sprawiedliwością zdeterminuje polski system polityczny. Jak to wszystko się zaczęło?
Rozłam w Unii Wolności
Powodem powstania PO było m.in. konflikt w rządzącej Akcji Wyborczej Solidarność, fala popularności Andrzeja Olechowskiego, który w wyborach prezydenckich w 2000 roku zajął drugie miejsce oraz marazm w szeregach Unii Wolności – m.in. Donald Tusk i Grzegorz Schetyna tworzyli frakcję opozycyjną wobec ówczesnego kierownictwa partii. Wcześniej Tusk przegrał wybory na szefa UW stosunkiem głosów 261:338 z Bronisławem Geremkiem
Zaczęło się od hali…
24 stycznia 2001 roku w gdańskiej hali “Olivia” spotyka się ponad 4 tys. sympatyków PO. Na scenie obok Olechowskiego i Płażyńskiego przemawia Donald Tusk:
“Pewna wielka i mądra gazeta (chodzi o Gazetę Wyborczą – red.) napisała kilka dni temu, że jest trzech tenorów na platformie, a orkiestry nie widać. Droga gazeto! To jest największa orkiestra dzisiaj na Pomorzu”
Donald Tusk, 2001
Jej liderzy ochrzczeni przez media “trójką tenorów” podpisują deklarację przystąpienia do Platformy Obywatelskiej – początkowo stowarzyszenia.
„Polityka to nie konkurs piękności i z całą pewnością nie będzie się liczyła jędrność pośladków, chociaż pierwszy odruch jest taki, że ci trzej panowie – Płażyński, Olechowski i Tusk – budzą sympatię.”
Władysław Frasyniuk, 2001
Tego samego dnia ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla TVP komentuje: „Powstaje siła, której nikt w Polsce nie może lekceważyć”.
Nowemu ruchowi sprzyjał napływ polityków związanych wcześniej z UW i AWS oraz nawiązanie współpracy ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym (Jan Rokita i Bronisław Komorowski)
Mit o #POPiS-ie
W wyborach parlamentarnych 2001 roku Platforma zdobywa 65 mandatów w Sejmie- tym samym staje się największym ugrupowaniem opozycyjnym wobec koalicji SLD-UP. W tych samych wyborach PO startowała wspólnie z PiS do senatu tworząc Blok Senat 2001. Tak zaczyna utwierdzać się pierwszy mit o POPiSie…
Po przegranej postkomunistów w 2005 r. i początku “rewolucji moralnej” braci Kaczyńskich – jakakolwiek wzmianka o koalicji nie ma najmniejszego sensu…
Ciekawe są materiały archiwalne z tamtych lat. Tutaj debata TV Trwam dot. fiaska rozmów koalicyjnych “POPiSu”. Zaproszonym do studia jest … Stanisław Niesiołowski:
Przez następne 15 lat obie partie przeważają w przestrzeni publicznej i tworzą nową polska rzeczywistość, która trwa do dzisiaj…