fbpx

50 mln kary dla przedsiębiorcy, którego pracownik popełnił przestępstwo. Nowy projekt Ziobry.


Subksrybuj nas na Google News

Od 50 tys do 50 mln kary może nałożyć państwo na przedsiębiorcę, którego pracownik popełnił przestępstwo. Mowa o ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Jej projekt jest już gotowy.

Postępowanie w sprawie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za czyn zabroniony będzie prowadzone, gdy zajdzie “uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego stanowiące podstawę tej odpowiedzialności oraz przemawiał za tym będzie interes społeczny”. Czyli jeżeli prokurator uzna że interes społeczny ucierpiał, może wszcząć postępowanie.

Coraz większe kary dla przedsiębiorców, coraz mniejsze dla urzędników

Gdy pracownik dopuści się czynu zabronionego, sąd będzie mógł nałożyć karę na przedsiębiorcę. Innymi słowy, przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność za niezgodne z prawem działania swoich pracowników, o ile będą one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Najlepiej zobrazować to na przykładach podanych przez Dziennika Gazeta Prawna; jeżeli kurier w trakcie pełnienia swoich obowiązków zgwałcił klientkę to odpowiedzialność ponosi również firma w której jest zatrudniony; jeżeli ochroniarz dyskoteki pobije klienta to za ten czyn odpowiada również właściciel lokalu itd. Ustawa ma dotyczyć na razie dużych firm czyli zatrudniających ponad 250 osób.

Czytaj także: Szumowski odszedł, dług pozostał. Firma handlarza bronią winna Państwu aż 70 mln zł!

Art. 5 ust. 1 ustawy ma stanowić, że podmiot zbiorowy, a więc każda spółka i firma prowadzona w ramach indywidualnej działalności gospodarczej na dużą skalę, odpowiada za czyn zabroniony, którego znamiona zostały wyczerpane przez działanie lub zaniechanie pozostające bezpośrednio w związku z powadzoną przez ten przedmiot działalnością.

Czytaj także : Rząd PO-PSL sprzedawał polskie firmy za bezcen. Sprawdzamy jak jest dziś, lepiej usiądźcie. Najgorzej zaczyna się odkąd mamy ministra Sasina.

Przedsiębiorcy w czasach epidemii ledwo wiążą koniec z końcem. Nie ma tygodnia aby nie słychać było o kolejnych grupowych zwolnieniach, a jeszcze częściej o obniżkach płac. Nie ma żadnych pomysłów pomocowych, a rząd zajmuje się wymyślaniem nowych kar. Mam wrażenie, że jest to polowanie na tego komu łatwiej wymierzyć karę. W przeciwieństwie do przedsiębiorców odpowiedzialność urzędników jest ciągle ograniczana pod tym samym sloganem czyli obroną “interesu społecznego” Jak tak dalej pójcie nie będzie czego bronić.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ELJOT
ELJOT
3 lat temu

Ekstra! Tzw. “interes społeczny” najbardziej przemawia za tym, żeby wreszcie zacząć karać administrację państwową (rząd za ministrów), ustawodawców (sejm za posłów), budżetówkę (spółki skarbu państwa za nominantów), prokuraturę (za komitywę z nazistami) i policję (za to samo i nadużywanie). A wszystkich powyższych za gwałt na państwie, prawie i społeczeństwie…

dasd
dasd
3 lat temu

Mmm, nie ma to jak komunizm

Miki
Miki
3 lat temu

Brawo.! Jeszcze ustawa prewencyjna. Ktos odniesie ,zarekwiruja cały majątek a ty przed sądem udowadniiaj, że z legalnego źródła wszystkiego się dorobiles . Strach się bać.

Ania
Ania
3 lat temu

A kto odpowie jeśli komornik okazał się kłamcą i zlodziejem?? Sąd??? Paranoja się już w tej Polsce robi

Aleks
Aleks
3 lat temu

Czy nie prościej od razu zlikwidować wszelką przedsiębiorczość. Do czego ona jest nam potrzebna? Mamy przecież księdza Rydzyka.

Jano
Jano
3 lat temu

Jeśli gościa pobije policjant na komendzie to beknie za to msw tak to rozumiem

Prawko i Szaleństwo
Prawko i Szaleństwo
3 lat temu

Żebrało się kiedyś pod kościołem, teraz pod przedsiębiorcami. W rewanżu proponuję karać Ziobrę za każdego sędziego, prokuratora

Karaluch
Karaluch
3 lat temu

A ja proponuję rozstrzelać tych rządzących debili

Cuthbert B.
Cuthbert B.
3 lat temu

“Interes społeczny”, super, Lenin i Trocki lubią to!

“Zjednoczeni socjaliści, Jarek duży, Jarek mały, a do tego mściwe zero, ich koledzy to cymbały.” – S. Mentzen

Samoukprawa
Samoukprawa
3 lat temu

W podanym Art.5 nie piszę o liczbie pracowników tylko o dużej skali, więc będzie to zależne od obrotów, a te może zrobić spółka 2 czy 5 pracowników zatrudniająca.

lose
lose
3 lat temu

i teraz widać prawdziwe oblicza komunistów! z wiejskiej