fbpx

“Andrzej, jest problem z leczeniem” – żona mi mówiła. Szkoda że tak rzadko się odzywa.


Duda
Subksrybuj nas na Google News

Szkoda że Andrzej Duda reaguje wtedy kiedy powie mu coś żona albo Jarosław Kaczyński. Festiwal obietnic wyborczych. Obiecując 3 mld zł na zdrowie, Duda próbuje się ratować po serii ostatnich wpadek.

Dzięki Funduszowi Medycznemu wzrost środków na ochronę zdrowia będzie nie tylko wielki, a wręcz ogromny; w 2015 roku ogólne wydatki na ten cel wynosiły 77 mld zł, w tym roku łącznie z Funduszem będzie to niemal 107 mld zł – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył także, że decyzję o utworzeniu takiego funduszu podjął na skutek choroby swojej koleżanki i rozmów z żoną.

Potrzebny jest całościowy pakt na rzecz ochrony zdrowia, całościowa reforma, a nie wybiórcze działania – powiedział w Ozorkowie kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz i dodaje Kosiniak-Kamysz uważa, że to presja obywateli na prezydencie spowodowała taką decyzję. Dziś idzie (prezydent – red.) po refleksję, proponując prawie trzy miliardy złotych na Fundusz Medyczny, ale jakby dołożyć do tego 2 miliardy złotych, które poszły na telewizję rządową, to byłoby już pięć miliardów

NFZ brakuje już teraz miliardów złotych

A może po prostu jest tak dobrze, że nie trzeba dolewać pieniędzy? Niestety nie. Jest wręcz gorzej niż w przeszłości. Od dwóch tygodni w środowisku zainteresowanym zdrowotnymi finansami krąży informacja o liście, jakie MZ wysłało do MF w sprawie braku, aż 7 mld zł na pokrycie kosztów działalności w obecnej skali i zapowiadanych przez Łukasza Szumowskiego wyższych wycen dla placówek. Z pieniędzy tych mają być zrealizowane podwyżki m.in. dla diagnostów, fizjoterapeutów. 

PiS chwali się wyższymi środkami na zdrowie – nie dodaje, że nie wynikają z realizacji obietnic MZ, a z lepszego spływu składki.

Co można zrobić? Nad tym powinni zastanowić się przedstawiciele pracowników medycznych, placówek ochrony zdrowia, pacjentów, eksperci. Nie w powolnym dialogu, który służy bardziej zajmowaniu czasu. Niezbędne jest zainteresowanie obywateli-wyborców ochroną zdrowia. Decydenci winni są wyborcom wyjaśnienie co się dzieje w systemie, dlaczego zdrowie może być ważniejsze niż kolejne nowe świadczenia socjalne czy zakup śmigłowców. Marzy mi się, wspólna obywatelska presja na wszystkie ugrupowania partyjne. Należy działać już – bo rok wyborczy jest jedyną taką okazją. Na kolejny będzie trzeba zaczekać kolejne cztery lata.

Źródło RMF Politykazdrowotna.com Aleksandra Kurowska, Twitter


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments