fbpx

Borys Budka przejmuje inicjatywę na opozycji. Czas zacząć się dogadywać. Są nowe propozycje.


Subksrybuj nas na Google News

Kolejna inicjatywa ze strony opozycji to zawsze o wiele lepiej niż grać pod dyktando Kaczyńskiego. Borys Budka zaproponował nowe rozwiązania w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Jarosław Gowin spotkał się liderem Platformy Obywatelskiej Borysem Budką. Politycy podjęli rozmowy ws. ustalenia nowego terminu wyborów prezydenckich.

Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku, w których, bez zagrożenia życia i zdrowia, każdy będzie mógł wziąć udział – takie rozwiązanie zaproponował Borys Budka

Proponujemy rozwiązanie kompromisowe. Ma ono jednak swoją granicę, którą jest polska konstytucja. Nie pozwolimy, by bieżący interes tej, czy innej partii spowodował zmiany ustawy zasadniczej. (…) Bezpieczne wybory to również mieszany sposób głosowania – podkreślił Budka.

Zaproponowałem na piśmie określone rozwiązania. Proces konsultacji się rozpoczął – powiedział Borys Budka po spotkaniu z Jarosławem Gowinem ws. wyborów.

Nowe propozycje Budki – głosowanie również internetowe

Budka zaprezentował dziś plan ws. wyborów prezydenckich. Jego realizacja ma doprowadzić do tego, by planowane przez PiS na maja wybory korespondencyjne nie odbędą się. PO proponuje, by wybory odbyły się natomiast 16 maja 2021 roku, w drodze głosowania tradycyjnego, korespondencyjnego i internetowego. Budka domaga się także wprowadzenia teraz stanu klęski żywiołowej.

Rozmowy z Gowinem nie są łatwe, widać brak zaufania obu stron. Są jednak punkty wspólne.

– Jestem z nim w kontakcie. W zeszłym tygodniu byliśmy razem na kawie. Wcześniej też rozmawialiśmy – powiedział Onetowi Budka.

Jesteśmy dobrej myśli, bo pokazaliśmy, że potrafimy znaleźć punkty wspólne. Zgodziliśmy się, że wybory powinna przeprowadzać PKW, nie rząd czy Poczta Polska – dodał przewodniczący PO. – Gowin potwierdził, że wybory przeprowadzone w proponowany przez PiS sposób 10 maja, mogą być kwestionowane, a propozycje Borysa Budki poddamy analizie prawnej – stwierdził Gowin

Gowin: będziemy analizować (czytaj czekamy na to co powie Kaczyński?)

Są różnice  Jedna z najważniejszych jest taka, że jedynym projektem, który leży na stole jest projekt Porozumienia: czyli wydłużenie kadencji o dwa lata – ocenił Jarosław Gowin na konferencji, która rozpoczęła się tuż po wystąpieniu Koalicji Obywatelskiej.

– Propozycje KO poddamy analizie prawnej, bo mamy wątpliwości, czy są one zgodne z konstytucją. Mamy też dużo większe wątpliwości co do tego, czy mają one szansę przejść w mocno podzielonym Senacie. Już wiemy, że Lewica ten projekt wstępnie odrzuca – dodał.

Gowin chce rozmawiać z Budką o odmrażaniu gospodarki, ale przecież nie pełni już żadnej funkcji w rządzie.

Jarosław Gowin powiedział dziennikarzom na konferencji, że teraz odbędzie spotkania w politykami Zjednoczonej Prawicy (czytaj Kaczyński). Gowin powiedział, że w nachodzący piątek spotka się z Budką, i będzie rozmawiał na temat “odmrażania” gospodarki. – Dla mnie bardzo ważne jest, aby rozmawiać nie tylko o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, ale przede wszystkim o wspólnym, ponadpartyjnym planie uruchamiania gospodarki – powiedział b. wicepremier.

Gowin i opozycja będą rozmawiać o gospodarce, a gdzie jest Premier ?

Rodzi się ciekawa sytuacja, Jarosław Gowin szef Porozumienia Centrum, będzie rozmawiał z opozycją o rozmrażaniu gospodarki. W tym kontekście wskazał na przedstawiony “plan Sośnierza” Ale nic nie wiadomo o jakimkolwiek stanowisku rządu w tej sprawie.

Plan zakłada testy w kierunku koronawirusa na szeroką skalę, kontrolę kontaktów Polaków, sieć izolatoriów zróżnicowanych ze względu na stan pacjentów oraz izolowanie grup szczególnego ryzyka. – Będę chciał przedyskutować ten plan z liderami wszystkich partii opozycyjnych – zapowiedział Gowin.

Pytany kiedy miałyby się odbyć spotkania z przedstawicielami pozostałych ugrupowań opozycyjnych odparł, że wstępnie jest umówiony z liderami Koalicji Polskiej – PSL-Kukiz15, czyli Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Pawłem Kukizem. – Na pewno do tego spotkania dojdzie w najbliższym tygodniu – poinformował szef Porozumienia.

PSL jeszcze milczy

PSL na razie nie przedstawiło oficjalnego stanowiska w sprawie propozycji PO. Na profilu ugrupowania na Twitterze można jednak znaleźć wpisy nawołujące do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Jednak w przypadku, kiedy pomimo zagrożenia wybory miałyby się odbyć, oczywiście prośby o poparcie Władysława Kosiniaka Kamysza.

W ostatnich sondażach Kosiniak Kamysz wysunął się przed kandydatkę Platformy. Niektóre sondaże dają mu zwycięstwo w II turze.

Biedroń przeciwny, ale bez konkretów

To wysłannik Kaczyńskiego, Platforma z koniem na łby się pozamieniała.– mówił o propozycjach Borysa Budki , Robert Biedroń kandydat na prezydenta.

Nie za bardzo wiadomo jak to interpretować, ponieważ koń jak koń każdy wie jak wygląda. Nie jest to zwierze któremu przypisuje się jakieś nie miłe cechy.

Nie przyłożymy ręki do zmiany konstytucji. Nasze głowy powinny być zaprzątnięte ratowaniem ludzi, a nie układankami politycznymi z Jarosławem Gowinem – przekonywał Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta. – Nie zgodzimy się na instalowanie pisowskiego agenta w opozycji – dodała rzeczniczka Lewicy.

Gawkowski: Morawiecki i Kaczyński chcą po trupach kolejnej kadencji dla Dudy

– Plan przełożenia wyborów? Lewica chce planu wychodzenia polskiej gospodarki z kryzysu, dania szansy, żeby polska gospodarka przetrwała. Rozmowa o wyborach w dobie rosnących zachorowań na koronawirusa, zmagania się branży z kryzysem – to brak rozsądku – mówił Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments