fbpx

Brakuje na 13 emerytury .Realizacja obietnic PiS kosztem niepełnosprawnych. “To jest kradzież pieniędzy”


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] J [/boombox_dropcap]

ak wynikało z szumnych obietnic przedwyborczych PiS, trzynasta emerytura ma być stałym elementem wsparcia finansowego emerytów i rencistów. Dodatkowo partia  w swoim programie przedwyborczym zapowiedziałaa również wypłatę 14 emerytury. Pierwsze tzw. “jarkowe” emerytury wypłacono w maju – przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wygranymi dla PiS. W kampanii przed wyborami do Sejmu i Senatu, emeryci usłyszeli obietnicę, że “trzynastki” i “czternastki” będą wypłacane w następnych latach.

Pechowa 13

Trzynasta emerytura ma być s wsparciem finansowym dla emerytów i rencistów. Od roku 2020 miała wynosić 1200 zł brutto.. Koszt sfinansowania trzynastej emerytury w 2019 roku oszacowano na 10,8 mld złotych. Trafiła ona do ok. 9,8 mln osób.

 Rząd musi oszczędzać

Takie były obietnice. A rzeczywistość ? 

Resort rodziny poinformował , że waloryzacja świadczeń w marcu wyniesie prawdopodobnie 3,24 proc. Czyli z 1100 najniższa emerytura wzrośnie co najwyżej do 1136 zł.

Kilka miesięcy temu politycy zapowiadali, że waloryzacja będzie podobna do tej z zeszłego roku. Wtedy również była procentowa, ale nie niższa niż 70 zł. Tak miało być w tym roku.

PiS z takiego mechanizmu się wycofuje. Powód ? Brak pieniędzy. Skąd je wziąć  bez zwiększania deficytu ? Emeryci to potencjalny elektorat więc mając na uwadze  wybory prezydenckie , rządowi bardzo zależy by by emeryci w przyszłym roku,  również dostali “trzynastkę”.

PiS pilnie poszukuje pieniędzy na realizacje swoich obietnic wyborczych.

Otóż grupa pomysłowych posłów PiS “znalazła” pieniądze na 13 emerytury .

Świadczenie to dla emerytów i rencistów będzie  finansowane ze środków  Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – przewiduje projekt nowelizacji, złożony w środę przez posłów PiS. Z funduszu mają być też finansowane renty socjalne. 

Celem  Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest  wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych.

Z nazwy funduszu wycięto „osób niepełnosprawnych”.Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmienił się w Fundusz Wsparcia.  Skąd jednak niedawno powstały fundusz ma mieć na to środki? Otóż, zostaną one jak to eufemistycznie określili posłowie PiS ,,pożyczone,” z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

FRD powstał w wyniku reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. W największym skrócie: miało być to zabezpieczenie na ciężkie czasy, gdy pracujących będzie znacznie mniej niż tych pobierających emerytury.Miało to uchronić  ZUS przed gigantyczną dziurą budżetową.Gdy pożyczka pójdzie na “trzynastki”, Fundusz skurczy się o jedną czwartą. 

Jacek Sasin , nie widzi w projekcie niczego niewłaściwego, a wręcz podkreśla jego etyczne przesłanie !  Solidarność  ze starszymi ! No cóż emerytów jest więcej niż niepełnosprawnych , na postawę etyczną  pana wicepremiera nie ma wpływu fakt ,że pieniądze te  pochodzić będą  z rezerwy przeznaczonej na ciężkie czasy, gdy pracujących będzie znacznie mniej niż tych pobierających emerytury. Ale to ,może nastąpić  w roku 2025 roku . A poparcia PiS potrzebuje  TU i TERAZ

Co na to eksperci?

prof. Marek Góra, wykładowca z SGH

 Jazda bez trzymanki – 

                       mówi  w rozmowie z money.pl.

Fundusz został wprowadzony po to, by stabilizować system emerytalny. 

A na pewno nie po to, by finansować obietnice wyborcze . Niestety, politycy patrzą na system emerytalny zwykle z perspektywy “tu i teraz”, a to bardzo niedobre. Trzeba spoglądać na to zdecydowanie szerzej – dodaje prof. Góra

“To jest po prostu nie fair”

 To jest po prostu nie fair wobec społeczeństwa. Myślę, że jeśli ten pomysł posłów PiS wejdzie w życie, to konsekwencje poniosą wszyscy pracujący w tej chwili Polacy. Zabraknie zabezpieczenia na gorsze czasy-

 dodaje  prof. Góra 

KO ,,Nie pozwolimy kolejny raz okraść osób z niepełnosprawnościami “

Okazuję się, że już na początku tej IX kadencji Sejmu PiS chce zabrać pieniądze osobom niepełnosprawnym. Wiemy, jak w poprzedniej kadencji opiekunowie osób niepełnosprawnych walczyli o to, by osoby niepełnosprawne otrzymywały należne im świadczenia, nie były dyskryminowane przez Prawo i Sprawiedliwość. W tamtej kadencji Sejmu powstał Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Dziś dowiadujemy się, że z tego funduszu, funduszu przeznaczonego na pomoc osobom niepełnosprawnym będą zabrane pieniądze –

powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz (KO) na konferencji prasowej w Sejmie.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych utworzony został w wyniku 40-dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Miał służyć poprawie bytu osób z niepełnosprawnościami. Miał służyć do tego, by osoby niepełnosprawne czasem po raz pierwszy mogły wyjechać na turnus rehabilitacyjny, mogłyby mieć zabezpieczoną rehabilitację. Fundusz miał posłużyć także temu by mamy, które dziś są na wcześniejszych emeryturach i mają głodowe emerytury mogły (…) dostać tzw. dosypkę, aby ich wcześniejsze emerytury wynosiły tyle samo co świadczenie pielęgnacyjne –

 powiedziała.Iwona Hartwich (KO) która protestowała wtedy w Sejmie

Jestem tutaj po to, by zapobiec grabieży rządu PiS

Jestem tutaj po to, by zapobiec grabieży rządu PiS osób z niepełnosprawnościami, dlatego, że bardzo łatwo skrzywdzić naszą grupę społeczną. Osoby z niepełnosprawnością to najsłabsza grupa społeczna. Pamiętajmy wszyscy o tym, że osoby niepełnosprawne dzisiaj żyją za głodowe renty socjalne – 

-mówiła nowowybrana posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Myślę, że wszyscy tutaj z klubu Koalicji Obywatelskiej ponad podziałami będziemy mieć jedno wspólne zdanie i nie pozwolimy kolejny raz okraść osób z niepełnosprawnościami – zaznaczyła.

Lewica To jest generalnie kradzież pieniędzy ! 

Krzysztof Gawkowski szef klubu parlamentarnego Lewicy,w Poranku Radia TOK FM wypowiadzieł się  jeszcze osrtzej, nazywając  rzecz ,,po imieniu”

Mamy ustawę, która ma doprowadzić do tego, że będziemy z Funduszu Solidarności dla osób niepełnosprawnych… kradli pieniądze. To jest generalnie kradzież pieniędzy dla niepełnosprawnych na wypłatę emerytur. A już w kampanii mówiliśmy, że PiS nie zagwarantował w budżecie pieniędzy na obiecane “trzynastki”. No i nie ma tych pieniędzy -mówił Krzysztof Gawkowski

 Czyli jak to mówią obiecanki cacanki

Trafnie podsumował Gawkowski wystąpienie premiera Morawieckiego w Sejmie  

W Sejmie ,premier długo chwalił się sukcesami swojego rządu. Ale ,”zapomniał ‘  o porażkach.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments